Zwyczajny fakt regulacji ciśnienia w oponach rolniczych przed pracą z ciągnikiem może pomóc uniknąć wielu problemów. Niedopompowanie opon na drodze przyspiesza ich przedwczesne zużycie, natomiast nadmierne ciśnienie może prowadzić do wypadków przy dużych prędkościach, powstawania kolein i ubijania gleby na polach.
Systematyczna kontrola ciśnienia w oponach pozwala ograniczyć ich zużycie, chronić glebę na polach i jakość upraw, a tym samym poprawia rentowność gospodarstwa. Poznaj nasze sposoby na optymalizację ustawień ciśnienia w oponach maszyn rolniczych: ciągników, przyczep itp.
Nieodpowiednie ciśnienie w oponach rolniczych może mieć negatywny wpływ na wielkość plonów i jakość gleby.
Istnieje jednak szereg rozwiązań pozwalających przezwyciężyć ten problem i zmaksymalizować wydajność, a także wydłużyć okres eksploatacji opon.
Rolnicy starają się zazwyczaj optymalizować wydajność swojej pracy. Troszczą się w tym celu o jakość gleby i upraw, o środki produkcji i warunki pogodowe. Nie warto przy tym zapominać, że lepsze dostosowanie ciśnienia w oponach rolniczych także może mieć duży wpływ na wydajność pracy.
Nadmiernie napompowana opona, niezależnie od przewożonego ładunku ubija glebę, co prowadzi do ograniczenia rozwoju korzeni roślin i zmniejszenia przenikania wody do gleby. Wraz ze wzrostem ubicia i zagęszczenia gleby zmniejsza się wydajność z hektara.
Nadmierne napompowanie opon rolniczych może powodować nie tylko utratę wydajności, ale także powstawanie kolein, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. W takiej sytuacji przywrócenie pola do stanu wyjściowego będzie wymagało dodatkowych zabiegów, co pociąga za sobą stratę czasu i paliwa.
Regulacja ciśnienia nie jest jedynym sposobem na utrzymanie dobrej jakości gleby.
W kombajnach i ciągnikach można montować szersze opony rolnicze, aby zwiększyć powierzchnię styku z podłożem i rozłożyć nacisk na większą powierzchnię, pod warunkiem, że pozwala na to rozstaw rzędów. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ubicia i ścinania gleby. Szersze opony to idealne rozwiązanie dla ochrony gleby i upraw.
Poślizg występuje zazwyczaj, gdy opony rolnicze są nadmiernie napompowane. Nadmierny poślizg powoduje wzrost zużycia paliwa o ponad 20%.
Nadmierny poślizg (większy niż 15%) nieuchronnie prowadzi do poślizgu poziomego powierzchniowych warstw gruntu i może pogorszyć strukturę gleby.
W każdym bądź razie należy dostosować ciśnienie w oponach do rodzaju podłoża, warunków pogodowych i stopnia zużycia opon, aby ograniczyć zjawisko poślizgu kół:
Ustawienie właściwego ciśnienia w oponach rolniczych nie zawsze jest łatwe. O ile obniżenie ciśnienia jest dobrym sposobem na zachowanie jakości gleby, o tyle niedopompowanie może spowodować przedwczesne uszkodzenie struktury opony. Dzieje się tak, ponieważ niedopompowana opona odbija się od podłoża, co powoduje:
Istnieją dwa możliwe rozwiązania tego problemu:
Zaniedbanie regulacji ciśnienia w oponach rolniczych nieuchronnie prowadzi do zwiększenia zużycia paliwa. Prawidłowe ciśnienie będzie zależeć od tego, czy jedziesz po drodze, czy też pracujesz w polu.
Czy pomyślałeś kiedyś, że nieodpowiednie ciśnienie w oponach ma wpływ na Twoje zdrowie? Od poziomu ciśnienia w oponach rolniczych zależy także Twój bezpieczeństwo i komfort pracy:
Oprócz tradycyjnych technik, opisanych powyżej, na rynku dostępne są również narzędzia pozwalające obliczyć idealne ciśnienie w oponach rolniczych w zależności od parametrów pracy (wymiary, obciążenie, prędkość, gleba itp.), aby zoptymalizować ich trwałość i wydajność.
Jeśli nie posiadasz urządzeń ważących, możesz matematycznie obliczyć obciążenie każdej osi, aby określić odpowiednie ciśnienie i chronić Twoje opony.
Aby to zrobić, wystarczy znać:
Należy także zmierzyć następujące odległości:
Po obliczeniu tych wartości (niektóre z tych danych są podane przez producenta) postępuj zgodnie z poniższym wzorem:
Idealne ciśnienie dla opon rolniczych można obliczyć także za pomocą specjalnej aplikacji internetowej. W tym celu trzeba dysponować informacjami na temat masy maszyn i narzędzi rolniczych. Mając te dane, można za pomocą kilku kliknięć uzyskać szacunkowe obciążenie i odpowiadające mu ciśnienie.
Żeby pomóc Ci w ustawieniu ciśnienia, firmy Bridgestone i Firestone opracowały aplikację Tyre Pressure Bridgestone. Po wskazaniu opony należy podać obciążenie, jakie ma być przez nią przenoszone.
Aplikacja automatycznie wyświetli optymalne ciśnienie dla danej opony.
Wbrew pozorom ciśnienie w oponach rolniczych nigdy nie jest stałe. Może się ono zmieniać z dnia na dzień w zależności od takich czynników jak:
Podpowiadamy Ci, jak utrzymać właściwe ciśnienie opon rolniczych.
Aby mieć pewność, że ciśnienie w oponach rolniczych jest zawsze dostosowane do sposobu użytkowania, należy regularnie sprawdzać jego poziom. Jeśli nie posiadasz specjalnych narzędzi (TPMS), możesz pompować lub spuszczać powietrze z opon ręcznie, w zależności od obciążeń związanych z rodzajem wykonywanej pracy. Aby znaleźć odpowiednie ciśnienie pole/droga, warto skorzystać z naszych wskazówek.
Niskociśnieniowe opony rolnicze są prawdziwym osiągnięciem technologicznym. Stanowią one skuteczne rozwiązanie w zakresie zmniejszania ubicia gleby. Ich główną zaletą jest rozkładanie obciążenia maszyny rolniczej na większą powierzchnię. Dzięki swojej wzmocnionej konstrukcji opony VF są bardzo odporne na zużycie i mają optymalny okres eksploatacji.
Podczas gdy ciśnienie w standardowej oponie rolniczej nie może spaść poniżej 1,2 bara, ciśnienie w oponach niskociśnieniowych może spaść do 0,8 bara. W ten sposób opony VF mogą wytrzymać nawet o 40% większe obciążenia bez uszkadzania gleby, a Ty nie martwisz się już jej ścinaniem ani ubiciem.
Z powodu braku czasu nie zawsze udaje się wyregulować ciśnienie w oponach rolniczych. Na szczęście obecnie dostępnych jest kilka narzędzi umożliwiających regularne i systematyczne wykonywanie kontroli ciśnienia.
Spośród nich najciekawszym rozwiązaniem jest zdalne pompowanie. Urządzenie do zdalnego pompowania montowane jest w oponach rolniczych, co umożliwia regulację ich ciśnienia na bieżąco podczas pracy. Elektroniczny moduł sterujący zainstalowany w kabinie ciągnika lub innej maszyny rolniczej umożliwia swobodne i stałe sterowanie systemem zdalnego pompowania. System ten składa się z:
Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresował również następujący artykuł: