W jaki sposób możesz uzyskać większy ślad?

Czy opony w twoim ciągniku mają wystarczająco duży ślad?

Opony rolnicze, które mają takie same rozmiary, ale pochodzą od innych producentów, będą zostawiać ślady różnej szerokości, przez co rezultaty ich pracy mogą od siebie odbiegać.
Zatem wpływ opon o takich samych rozmiarach na stan gleby może być różny, bowiem w zależności od marki poślizg kół będzie prawidłowy lub nadmierny, a trakcja może okazać się zbyt słaba lub całkiem zadowalająca...
Wiemy, że trudno jest ocenić jakość opon rolniczych na podstawie ich wyglądu, za to analizując ślady pozostawione po przejeździe ciągnika możesz w ciągu zaledwie kilku minut wyciągnąć wiele wniosków w zależności od tego, czy będą one szerokie lub wąskie, głębokie lub płaskie, lepiej lub mniej zarysowane…

Krótko mówiąc, odcisk bieżnika na glebie mówi wiele o jakości pracy wykonywanej przez dane ogumienie rolnicze. Przeczytaj już teraz, jakie korzyści może dać ci szerszy i dłuższy ślad opon ciągnika:

1. Jakie korzyści płyną z szerszego i dłuższego śladu opony na glebie?

Zarysowanie, szerokość i głębokość śladu bieżnika na glebie odzwierciedlają obciążenie robocze maszyny rolniczej.

Głęboki i wąski ślad oznacza, że gleba jest zbyt mocno ubijana. Może to być związane ze zbyt luźnym lub mokrym podłożem, które nie jest w stanie utrzymać ciężaru zaczepu, lub z nadmiernym obciążeniem maszyny, skompensowanym przez ustawienie wysokiego ciśnienia w oponach.

Im szerszy ślad opony, tym równomierniej zostaje rozłożony ciężar ciągnika

Szerszy ślad pozwala na rozłożenie obciążenia na większej powierzchni, dzięki czemu unikasz koncentracji nacisku na glebę.

Dodatkowo, rozkład ciężaru przy dużej powierzchni styku opony z podłożem jest bardziej równomierny, w zależności oczywiście od jej rozmiaru, ale także od technologii wykonania ogumienia i poziomu ciśnienia.

Taki zrównoważony rozkład ciężaru na większym obszarze podłoża ogranicza ubicie gleby, chroniąc jej strukturę, co sprzyja utrzymaniu żyzności na pożądanym pułapie.

Większy ślad opony oznacza ochronę żyzności gleby

Żyzna ziemia ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu upraw. Zbyt mocno zbita gleba traci bowiem zdolność dostarczania roślinom składników odżywczych i uniemożliwia im prawidłowe ukorzenienie się. Szerszy, a zatem płytszy ślad opon oznacza, że ciężar maszyn rolniczych rozkłada się w sposób nieszkodzący glebie.

Dzięki temu chronisz strukturę gleby, utrzymując jej porowatość potrzebną do cyrkulacji wody i dobrego rozwoju korzeni wszerz i w głąb.

Zdrowe i dobrze rozwinięte na poziomie wierzchniej warstwy gleby korzenie lepiej wchłaniają składniki odżywcze i wodę, co sprzyja intensywnemu wzrostowi upraw.

Opony VX-R Tractor z szerokim bieżnikiem
Opony VX-R Tractor z szerokim bieżnikiem

2. Szerszy i dłuższy ślad oznacza lepszą trakcję

Szeroki i wyraźnie zarysowany ślad bieżnika jest oznaką wydajnej trakcji i dobrej przyczepności maszyny. To prosty sposób na sprawdzenie czy moc silnika jest prawidłowo przenoszona na podłoże.

Powierzchnia styku opony z podłożem a trakcja

Zdolność opon do przenoszenia mocy ciągnika na podłoże jest bezpośrednio związana z ich powierzchnią styku z podłożem. Szerszy ślad opony oznacza, że jej bieżnik jest w optymalnym kontakcie z podłożem.

Zapewnia ci to doskonałą przyczepność i pożądaną trakcję, niezbędne do pracy w trudnych warunkach pogodowych, na luźnym lub mokrym podłożu.

Kiedy opony ciągnika pozostawiają po sobie szerszy ślad, znaczy to, że lepiej trzymają się podłoża. Przekłada się to na bardziej wydajną trakcję, umożliwiającą płynne poruszanie się zaczepu do przodu i utrzymywanie stałej prędkości roboczej.

Większa powierzchnia podparcia na glebie

Długi ślad opony na glebie zapewnia większą powierzchnię podparcia dla większej ilości klocków bieżnika, co będzie bardzo korzystne w przypadku pracy z ciężkim ciągnikiem o dużej mocy lub ze sporymi narzędziami.

Korzyści z polepszenia trakcji

Wytwarzana przez silnik ciągnika moc jest pożytkowana po części na siłę trakcyjną, natomiast pozostała ilość energii jest potrzebna do mechanicznej pracy samego ciągnika.

Jednak 20-35% z niej jest pochłaniane przez opony w wyniku oporów toczenia lub poślizgu kół.

Pamiętaj, że szerszy i dłuższy ślad opon pozwala zrównoważyć te proporcje, zwiększyć wydajność pracy, zmniejszyć zużycie paliwa i wydłużyć żywotność ogumienia.

 

3. Jeśli ślad opony będzie wystarczająco duży, zmniejszy się poślizg kół

Minimalny poślizg jest absolutnie niezbędny do prawidłowego poruszania się zaczepu, nie może być on jednak zbyt duży.

Bieżnik o większej powierzchni przylegania do podłoża zmniejsza opory toczenia, a tym samym poślizg. Gdy opony zyskują lepsze podparcie na glebie, ich przyczepność optymalizuje się.

Mogą wtedy przenosić większą poziomą siłę napędową, dzięki czemu opona nie zapada się w glebę, a opory toczenia znacznie się zmniejszają.

Zwiększona szerokość bieżnika wpływa na zmniejszenie poślizgu kół
Zwiększona szerokość bieżnika wpływa na zmniejszenie poślizgu kółe

Koło, które lepiej przylega do podłoża, mniej się ślizga

Zbyt mocny poślizg kół występuje wtedy, gdy koła ciągnika ślizgają się po podłożu, zamiast się na nim wspierać.

Tolerowalny poziom poślizgu kół to od 8% do 15%, w zależności od pory roku i rodzaju gleby.

Jeśli przekroczysz tę wartość, możesz stracić na czasie i na wydajności pracy, nie wspominając o przedwczesnym zużyciu opon. Opona o odpowiednio szerokim śladzie pozwoli ci na uniknięcie tych niedogodności i zwiększy produktywność, jednocześnie chroniąc uprawne warstwy ziemi.

 

4. Jaki wpływ na szerokość i długość śladu opony ma ciśnienie powietrza?

Ciśnienie powietrza w oponie ma decydujący wpływ na rozmiar jej śladu, a wzięcie pod uwagę tej zależności ma zasadnicze znaczenie dla maksymalizacji osiągów opon ciągnika.

Zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia powietrza całkowicie zmienia sposób, w jaki ciągnik zachowuje się podczas pracy w polu.

Przy zbyt wysokim ciśnieniu opona będzie miała tendencję do poślizgu, będzie mniej przyczepna do podłoża, a ty będziesz tracić czas. Co więcej, pracując z mocno napompowaną oponą na luźnym podłożu lub w mokrych warunkach i przy średniej sile trakcji będziesz miał tendencję do tworzenia kolein, a tym samym mocniej ubijesz glebę.

Mniejsze ciśnienie zwiększa rozmiar śladu opony

Wraz ze spadkiem ciśnienia powietrza w oponach zwiększa się ślad bieżnika na glebie.

Inaczej mówiąc, niezbyt mocno napompowane opony rozpłaszczają się bardziej na powierzchni ziemi, tworząc szerszy ślad.

Ten wzrost wymiarów śladu jest korzystny, ponieważ zmniejsza nacisk wywierany przez opony na każdy centymetr kwadratowy gleby, co oznacza jej mniejsze zagęszczenie i ma zasadnicze znaczenie dla zachowania jej struktury i żyzności.

Le pneu VF pour préserver les sols avec une empreinte plus large et plus longue
Ciśnienie 1,8 bar = 620 cm²
Le pneu VF pour préserver les sols avec une empreinte plus large et plus longue
Ciśnienie 0,8 bar = 900 cm²

Obszary w kolorze czerwonym to obszary o maksymalnym nacisku na podłoże

Głębokość, długość i szerokość śladu opony

Ślad opony na glebie posiada trzy ważne parametry: głębokość, długość i szerokość. Głębokość śladu może wskazywać na siłę zagęszczania, wywieraną pionowo przez opony.

  • Im głębszy ślad, tym większy nacisk na podłoże.
  • Z kolei szerszy, dłuższy i płytszy ślad zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciągnika, minimalizując w ten sposób nacisk na podłoże.

Czym jest długość śladu opony

Długość śladu nie jest tak widoczna jak szerokość, ale odgrywa istotną rolę w przyczepności kół i w trakcji, zapewnianej przez opony.

Ciężko jest zmierzyć naocznie długość śladu, ponieważ opona w pracującym pojeździe toczy się bez przerw.

Niemniej udowodniono, że zmierzona w warunkach testowych długość śladu ma znaczenie dla rozkładu ciężaru ciągnika. Dłuższy ślad umożliwia jednoczesny kontakt większej liczby klocków bieżnika z podłożem, a tym samym zwiększa zdolność opony do przenoszenia siły w poziomie.

Im mniejsze ciśnienie powietrza, tym dłuższy ślad
Im mniejsze ciśnienie powietrza, tym dłuższy ślad

5. W oponie VX-R TRACTOR szerokość bieżnika odpowiada przekrojowi poprzecznemu

Jeżeli zrozumiałeś właśnie znaczenie szerszego śladu opony dla ochrony gleby, to wiedz, że Bridgestone opracował gamę opon technologicznych, które uwzględniają ten parametr.

Karkas opony VX-R TRACTOR został tak przemyślany, aby zapewnić ci jak najszerszy ślad bieżnika.

Widoczny po prawej przekrój opony VX-R TRACTOR odpowiada szerokości jej śladu, przeciwnie niż w standardowej oponie, pokazanej po lewej
Widoczny po prawej przekrój opony VX-R TRACTOR
odpowiada szerokości jej śladu,
przeciwnie niż w standardowej oponie, pokazanej po lewej

Solidny karkas, wysokiej jakości bieżnik i większa objętość gumy gwarantują ci, że w oponie VX-R TRACTOR szerokość przekroju, podana na ścianie bocznej, nie ulegnie zmianie na styku z podłożem. W przypadku innych modeli opon rolniczych szerokość opony przy glebie zmniejsza się w stosunku do przekroju nominalnego.

Szerokość śladu opony VX-R TRACTOR jest równa szerokości jej przekroju
Szerokość śladu opony VX-R TRACTOR jest równa szerokości jej przekroju

Poza tym ogumienie z serii VX-R TRACTOR posiada opatentowane przez firmę Bridgestone klocki bieżnika „Involute”, które umożliwiają przenoszenie większej siły trakcyjnej w poziomie.

Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji te opony zapewniają twojemu pojazdowi doskonałą trakcję i stabilność oraz znacznie zmniejszają poślizg kół, zapobiegając przy tym degradacji struktury gleby na wszystkich rodzajach podłoża, w tym na zboczach i w czasie deszczu.

 

PODSUMOWANIE
Szerszy i dłuższy ślad bieżnika, przy takim samym rozmiarze opony, poprawia wydajność pracy ogumienia niezależnie od wybranej przez ciebie marki.
Wybór modelu opony jest w tym kontekście niezwykle istotny, ponieważ może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na plony. Wszystko zależy jakości i zdolności ogumienia do pracy na większej powierzchni styku z glebą.

 


Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *