Opony rolnicze do ciągników autonomicznych

Która opona rolnicza sprawdzi się najlepiej w ciągniku autonomicznym?

Ciągnik autonomiczny to przykład zaawansowanej technologii, która stanowi obietnicę bardziej precyzyjnego i wydajnego rolnictwa.
Maszyny te zostały pomyślane w celu optymalizacji operacji rolniczych, obniżenia kosztów eksploatacyjnych i zwiększenia wydajności pracy.
Jednakże pełnego potencjału tych maszyn zapewne nie uda się wykorzystać bez zwrócenia szczególnej uwagi na ich opony.
Ogumienie jest bowiem warunkiem koniecznym skutecznego dostosowania się każdego rodzaju pojazdu do danego podłoża roboczego.
Zastosowanie odpowiednich opon do ciągników autonomicznych będzie zatem potrzebne, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.


W miarę rozwoju branży wybór odpowiednich opon będzie stawał się coraz ważniejszym aspektem dla zautomatyzowanego rolnictwa, podkreślając tym samym znaczenie ciągłych innowacji w dziedzinie przemysłu oponiarskiego. Poniżej garść informacji o rozwoju i ekspansji zautomatyzowanego rolnictwa.

1. Pojazdy autonomiczne nie są wyposażane w odpowiednie opony

Niewielkie pojazdy autonomiczne są zazwyczaj wyposażone w niezgodne z normami opony, które mają kiepskie osiągi (konstrukcja diagonalna lub technologia standard).

Już na pierwszy rzut oka widać, że cały wysiłek włożony został w czujniki, kamery, bezpieczeństwo i autonomię, ale opony zostały zaniedbane. Aby nie zwiększać kosztów produkcji pojazdu, montowane są tanie modele.

Standardowe opony w samobieżnej maszynie używanej w sadownictwie
Standardowe opony w samobieżnej maszynie używanej w sadownictwie

Czy w autonomicznych ciągnikach pielących chwasty opony mają znaczenie?

Autonomiczne maszyny do pielenia chwastów posiadają tę niezaprzeczalną zaletę, jaką jest możliwość ograniczenia stosowania środków chemicznych, które mogą szkodzić środowisku. Dzięki innowacyjnym czujnikom celują w chwasty i eliminują je mechanicznie.

Jednak takie rozwiązanie często wiąże się ze zwiększeniem liczby przejazdów robotów po działce. Taka dodatkowa praca, wykonywana z nieodpowiednimi oponami, może prowadzić do nadmiernego zagęszczenia gleby, zagrażając w dłuższej perspektywie jej strukturze i żyzności.

Maszyny autonomiczne do siewu

Autonomiczne maszyny używane do siewu stoją przed szczególnymi wyzwaniami podczas pracy w mokrych warunkach.

Ich masa oraz brak przyczepności z powodu posiadania standardowych opon sprawiają, że są one narażone na znaczny wzrost poślizgu i ryzyko ugrzęźnięcia w błocie. Ciągnik musi zatem zostać ustawiony w bezpiecznej pozycji, a praca zostaje automatycznie zatrzymana.

Te częste przerwy w pracy, oprócz prowokowania nadmiernego ugniatania gleby, są szkodliwe dla wydajności robota.

Autonomiczna maszyna do siewu
Autonomiczna maszyna do siewu

Maszyny autonomiczne do winnic

Autonomiczne maszyny do winnic pomagają w opryskiwaniu i odchwaszczaniu winorośli. Znacznie zmniejsza to zużycie środków chemicznych i jest doskonałą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej przyjazne dla środowiska praktyki rolnicze.

Intensywne wykorzystanie tych autonomicznych maszyn może mieć jednak swoje wady, szczególnie w zakresie nadmiernego zagęszczania gleby.
Im więcej maszyn przejeżdża przez działkę, tym większy nacisk wywierany jest na glebę, a powierzchniowy system korzeniowy ulega powolnej degradacji.

Autonomiczny ciągnik do winnic
Autonomiczny ciągnik do winnic

Jakie opony wybrać do wielozadaniowych robotów rolniczych?

Wielozadaniowe roboty rolnicze oferują dobry stosunek jakości do ceny, łącząc kilka funkcji w jednej maszynie. Ich wszechstronność pozwala rolnikom zoptymalizować swoje działania i obniżyć koszty związane z używaniem kilku oddzielnych maszyn.

Warto zaznaczyć przy tym, że ta wszechstronność będzie wymagać większej mocy silnika i większego momentu obrotowego, co może zwiększyć wagę zaczepu, potęgując przy tym problemy z ubijaniem gleby.

Zwłaszcza, jeśli używane opony nie są oponami niskociśnieniowymi z odpowiednim ustawieniem ciśnienia. W dłuższej perspektywie czasu zmniejszone plony spowodowane zagęszczeniem zmniejszą w rezultacie korzyści ekonomiczne, jakie mogą przynieść te wielozadaniowe roboty.

Opony bliźniacze to dobre rozwiązanie dla robotów rolniczych
Opony bliźniacze to dobre rozwiązanie dla robotów rolniczych

2. Czy za pomocą ciągników autonomicznych można chronić glebę?

Opony stosowane w ciągnikach autonomicznych odgrywają ważną rolę w ochronie gleby, zupełnie tak samo, jak w konwencjonalnych ciągnikach.

Praca z autonomiczną maszyną nie zmienia charakteru gleby, warunków klimatycznych ani ciężaru maszyny, dlatego nie można zaniedbywać wyboru opon, zwłaszcza jeśli chce się zachować żyzność gleby i zapewnić sobie optymalne plony.

Wprawdzie autonomiczne ciągniki są wyposażone w najnowocześniejszą technologię, ale ich skuteczność, podobnie jak w przypadku tradycyjnych ciągników, jest ściśle związana z osiągami opon.

Nawet przy zaawansowanych funkcjach autonomicznych, maszyna rolnicza będzie w stanie skutecznie chronić glebę tylko wtedy, gdy jest wyposażona w opony niskociśnieniowe z ustawieniem uwzględniającym ciężar maszyny i charakter uprawianej gleby.

Wybór opon VF to najlepsza ochrona dla twojej gleby

Opony wykonane w technologii VF (Very High Flexion) stanowią skuteczne rozwiązanie w zakresie ochrony gleby. Ich zdolność do przenoszenia dużych obciążeń przy obniżonym ciśnieniu pomaga ograniczyć ubicie ziemi na polach.

Rozkładając ciężar maszyny równomiernie na większej powierzchni, opony nowej generacji ograniczają ubicie gleby, nawet podczas żniw. Jeśli posiadasz autonomiczne kombajny, zachowasz strukturę i żyzność gleby na długie lata.

Kombajn autonomiczny wyposażony w opony VT-TRACTOR
Kombajn autonomiczny wyposażony w opony VT-COMBINE

3. Wyposażenie ciągnika autonomicznego w opony VF VT-TRACTOR

Ogumienie musi być projektowane w taki sposób, aby minimalizować wpływ na podłoże, zapobiegać ubijaniu gleby i gwarantować optymalną trakcję w każdych warunkach, w tym na mokrym podłożu, i to z dowolną maszyną.

Rozwiązania w zakresie opon niskociśnieniowych, takie jak dla modeli VF VT-TRACTOR, szczególnie dobrze nadają się do sprostania tym wyzwaniom.

Oferując szerszy ślad, opony te zmniejszają nacisk na podłoże, jednocześnie poprawiając mobilność i wydajność ciągników, zarówno samobieżnych, jak i tradycyjnych.

Oto korzyści z wyposażenia twoich pojazdów autonomicznych w opony VF VT-TRACTOR:

Lepsza trakcja, mniej poślizgu

Opony Bridgestone VF VT-Tractor są owocem innowacyjnego podejścia do konstrukcji ogumienia. Opony te posiadają strukturę, która pozwala im pracować przy bardzo niskim ciśnieniu i na większej powierzchni styku z podłożem, poprawiając trakcję nawet na trudnym, miękkim lub mokrym podłożu.

Mając pod kontrolą współczynnik poślizgu, autonomiczne ciągniki mogą poruszać się do przodu ze zwiększoną przyczepnością. Zmniejsza się dzięki temu ryzyko poślizgu, który może spowodować automatyczne zatrzymanie się robota.


Wolniejsze zużywanie się opon

Dzięki udoskonalonej trakcji i zmniejszonemu poślizgowi kół, opony podlegają mniejszym przeciążeniom i wolniej się ścierają, co wydłuża ich żywotność.

Spowolnienie zużycia ogumienia przekłada się na znaczne długoterminowe oszczędności dla rolników, ponieważ wymiany opon stają się coraz rzadsze.


Mniej pracy związanej z głęboszowaniem

Opony VF pomagają zachować strukturę gleby, co oznacza znaczne ograniczenie ilości prac związanych z przywróceniem jej do stanu urabialności.

Zamiast spędzać godziny na rekultywacji zagęszczonej gleby, możesz skoncentrować się na innych zadaniach, które są akurat do wykonania. Nie tylko zwiększa to wydajność operacyjną, ale także poprawia ogólną produktywność gospodarstwa.

Opony VF VT-TRACTOR zmniejszające ubicie gleby
Opony VF VT-TRACTOR zmniejszające ubicie gleby

Zmniejszone zużycie paliwa

Opony VF VT-Tractor umożliwiają autonomicznym ciągnikom zmniejszenie zużycia paliwa. Poza tym mają szerszy i dłuższy bieżnik, dzięki czemu zapewniają lepszą trakcję na styku z podłożem.

Oznacza to, że do wprawienia ciągnika w ruch potrzeba mniej energii, co przekłada się na niższe zużycie paliwa.

Oszczędności paliwa są nie tylko czystą korzyścią dla rolników, ponieważ w dłuższej perspektywie pomagają także zmniejszyć wpływ działalności rolniczej na środowisko.


Twoje maszyny autonomiczne mogą lepiej chronić glebę

Elastyczne, wzmocnione ściany boczne opon VF VT-Tractor umożliwiają pracę przy niskim ciśnieniu od 0,6 do 0,8 bara, w zależności od obciążenia. Zmniejsza to strefy kompresji w różnych poziomach gleby, chroniąc wzrost systemu korzeniowego upraw.

Im mniejsze zagęszczenie, tym lepsze przenikanie wody, powietrza i składników pokarmowych do gleby. Pozwala to zachować rezerwy wody w dolnych warstwach pól, optymalizując przyszłe plony i zwalniając cię z dodatkowego nawadniania w porze letniej.


Większa zdolność adaptacji do trudnych warunków

Opony do ciągników VF VT-Tractor zostały stworzone z myślą o zapewnieniu optymalnej wydajności w terenie w każdych warunkach roboczych. Ich wytrzymała, a jednocześnie elastyczna konstrukcja umożliwia zachowanie wyjątkowej przyczepności nawet na nierównym lub mokrym polu, oferując ci niezawodną stabilność i trakcję wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Montaż opon VF VT-Tractor pozwala na maksymalne wykorzystanie autonomicznych ciągników w różnych sytuacjach.

Niezależnie od tego, czy maszyna jest autonomiczna, czy nie, rola opon jest taka sama
Niezależnie od tego, czy maszyna jest autonomiczna,
czy nie, rola opon jest taka sama

 

PODSUMOWANIE
Dla rolników autonomiczne, zrobotyzowane ciągniki to rozwiązanie przyszłości pozwalające im uniknąć powtarzalnych, czasochłonnych i pracochłonnych zadań, które nie są zbyt satysfakcjonujące.
Zalety opon VF VT-TRACTOR w tego typu maszynach są wielorakie: poprawiają wydajność operacyjną autonomicznego ciągnika, chronią glebę, zmniejszają zużycie paliwa i optymalizują uzyskiwane plony.
Inwestując w odpowiedni model opon rolniczych do ciągników autonomicznych, możesz poprawić wydajność operacyjną gospodarstwa oraz przyczynić się do rozwoju bardziej zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska rolnictwa.

 


Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *