Przegląd stanu pojazdów i opon rolniczych

Przegląd stanu pojazdów: co mogę zyskać na zmianie opon rolniczych?

Przegląd stanu pojazdów to dobra okazja do oceny kompatybilności maszyn rolniczych ze wszystkimi posiadanymi narzędziami.
W praktyce często eksploatujemy łącznie ciągnik i narzędzie zakupione w tym samym czasie w celu wykonywania ściśle określonej pracy. Jednak dobrze jest zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście w pełni wykorzystuje się posiadany sprzęt i spróbować wyciągnąć z niego jak najwięcej, wykorzystując zbyt słabo doceniany parametr: technologię opon. Dzięki oponom najnowszej klasy można zwiększyć obciążenie lub zyskać na wytrzymałości, a tym samym otworzyć sobie nowe możliwości do pracy na posiadanych maszynach, optymalizując wydajność floty poprzez zwyczajną zmianę ogumienia.

Rolnik, gospodarstwo, czy też rolnicza firma usługowa pracuje zazwyczaj z kilkoma maszynami i z wieloma narzędziami. Przegląd floty powinien umożliwić optymalne wykorzystanie narzędzi, przy użyciu dostępnych maszyn, w zależności od rodzaju upraw i rozmaitych parametrów, właściwych dla każdego gospodarstwa.

Dzięki dobrej analizie zasobów maszynowych można poznać koszt godzinowy posiadanego sprzętu i narzędzi, a także koszt operacyjny każdego zaczepu w zależności od sposobu jego wykorzystania. Rola opon jest szczególnie ważna, jeśli chcemy w pełni wykorzystywać posiadany sprzęt. Wszyscy wiemy o tym, że dzięki optymalnie dobranej technologii opon można zwiększyć wydajność większości z narzędzi i maszyn rolniczych.

Przegląd floty może być bardzo użyteczny:

 • Pozwoli na dokładną inwentaryzację wszystkich maszyn i narzędzi.

 • Ułatwi ci podejmowanie decyzji: pomoże zidentyfikować słabe punkty i wprowadzić niezbędne ulepszenia.

 • Da ci obraz realnych kosztów użytkowania: możesz przeanalizować opłacalność inwestycji, a w szczególności tych związanych z oponami, badając ich poziomy zużycia, a także sprawdzając częstotliwość wymiany ogumienia.

 • Pozwoli ci stwierdzić, czy masz odpowiednie opony: skontrolujesz typy opon używanych w gospodarstwie, jednocześnie sprawdzając, czy nadają się do wykonywanych prac, co pozwoli ci uniknąć uszkodzeń i wypadków.

 

Poniżej w trzech punktach podpowiadamy, jak poprawić wydajność wszystkich swoich maszyn, zmieniając jedynie opony.

1. Czy obecnie używane opony są dostosowane do ciężaru twoich narzędzi?

Oryginalne ogumienie twojego ciągnika może nie być najlepsze dla danego, konkretnego zastosowania. Posiadane opony mogą także okazać się niedostosowane do rzeczywistego ciężaru narzędzi.

Można oczywiście skompensować tę sytuację, zwiększając ciśnienie powietrza, ale spowoduje to większe opory toczenia i poślizg, czyli także szybsze zużycie ogumienia. Będzie to zatem oznaczało konieczność przedwczesnej wymiany kompletu opon, co ostatecznie wcale nie prowadzi do oszczędności.

Zmień wymiary opon, by pracować z większym obciążeniem

Przegląd floty pozwoli ci określić, czy któraś z maszyn jest wyposażona w opony o niedostosowanym do narzędzia rozmiarze. Może nie będzie to bezpośrednio odczuwalne podczas pracy, niemniej zwiększą się jednak opory toczenia, poślizg, zagęszczanie gleby i zużycie paliwa. Pogorszenie tych parametrów przełoży się na spory wydatek, który da się odczuć dopiero w skali roku.

Szczegółowa analiza posiadanego sprzętu pozwoli ci określić, która z maszyn mogłaby stać się bardziej wielofunkcyjna, pracować z cięższymi narzędziami lub zwiększyć swoją wydajność po prostu dzięki zmianie serii czy też modelu opon.

Rozmiar opon decyduje o nośności
Rozmiar opon decyduje o nośności

 

Poprawiając kompatybilność opon w stosunku do mocy maszyn, ich wielkości lub wymiarów zamontowanych narzędzi, możesz uzyskać konfiguracje, które zwiększą twoje możliwości produkcyjne. Dopasowanie rozmiaru opon do rzeczywistego obciążenia bezpośrednio poprawi zdolności trakcyjne zaczepu.

Praca na większej powierzchni styku z podłożem i bez konieczności zwiększania ciśnienia powietrza, przy jednoczesnym uciągu większego ładunku, na pewno da znacznie lepsze rezultaty, niż praca na standardowych oponach.

Obciążenia podane dla ciśnienia 1,6 bara i prędkości 30 km/h
Zmiana serii opon pozwali ci na zwiększenie obciążenia przy jednoczesnym zmniejszeniu ubicia gleby na twoich polachZmiana serii opon pozwali ci na zwiększenie obciążenia
przy jednoczesnym zmniejszeniu ubicia gleby na twoich polach

 

2. Czy obecnie używane opony odpowiadają wymogom terenu i specyfice pracy?

Używanie tej samej maszyny na tych samych oponach do orki, do transportu, a nawet do obsługi ładowaczem czołowym w obejściu nie jest najlepszym sposobem na uniknięcie przedwczesnego zużycia kompletu ogumienia.

Przegląd stanu pojazdów pozwala określić, czy posiadane opony są idealnie dopasowane do konkretnego rodzaju gleby, specyfiki pracy i charakteru upraw.

Uprawy polowe: jaka opona będzie najlepsza?

Każdy rodzaj pracy wymaga od opon czegoś innego, przy czym uprawy polowe z miękką glebą potrzebują opon, które mają zdolność do pracy przy bardzo niskim ciśnieniu, oferują większą trakcję, zmniejszają poślizg i zapewniają glebie lepszą ochronę.

Modele opon o dużej objętości powietrza idealnie nadają się do pracy w polu, ponieważ zwiększają możliwości trakcyjne maszyn i pozwalają na lepsze przenoszenie mocy na podłoże. Z nimi na pewno zyskasz na czasie, nawet jeśli zaczep pracuje z ciężkimi narzędziami. W dodatku takie opony ochronią twoją glebę przed ubiciem i zmniejszą zużycie paliwa.

Gospodarstwa mieszane / chów zwierząt: jaka opona będzie najlepsza?

Tego rodzaju gospodarstwa wymagają zarówno pracy na polu, jak i przy zwierzętach gospodarskich. W gospodarstwach mieszanych wskazane jest posiadanie kilku maszyn. Podczas przeglądu floty można ustalić, do jakich prac najlepiej przeznaczyć dane maszyny.

Jeśli wybierzesz optymalne opony do każdego rodzaju pracy, na pewno zyskasz na ich żywotności, niezależnie od tego, jakiego typu działalność prowadzisz. Niektóre prace rolnicze wymagają dużego obciążenia przedniej osi, np. praca w obejściu z ładowaczem czołowym lub częste skręcanie na twardym podłożu, dlatego warto zaopatrzyć się we wzmocnione opony techniczne, które zostały specjalnie pomyślane do tego rodzaju prac.

Do pracy w gospodarstwie mieszanym, która dzieli się między pole, obejście i przejazdy, można z powodzeniem wybrać wielozadaniowe opony rolnicze. Powinny one jednak być zaprojektowane tak, aby wytrzymać różne rodzaje obciążeń: mieć dłuższe klocki bieżnika dla lepszej trakcji na polu i większą ilość gumy, aby dobrze znosić ścieralne nawierzchnie.

Niezależnie od rodzaju gospodarstwa, ekologiczna jazda zawsze się opłaca

Żywotność opon rolniczych może być bardzo różna w zależności od długości dystansów pokonywanych drogami, od rodzaju gleby, czy typu prac, które najczęściej wykonujesz.

Co ciekawe, w zależności od samego stylu jazdy żywotność opon może zmniejszyć się o 50% lub zwiększyć się o 20%.

Dbałość o utrzymywanie stałych i niskich prędkości na drodze przynosi wiele korzyści, z których wolniejsze zużywanie się opon na pewno daje się odczuć.


Czas zaoszczędzony na przejazdach traci na znaczeniu, gdy okazuje się, że szybkie zużycie ogumienia i spory pobór paliwa będą nas drogo kosztować. Ogólnie rzecz biorąc, jeżdżąc wolniej i spokojniej nic nie stracisz, a możesz zyskać wiele.

 

3. Zwiększ wydajność maszyn rolniczych dzięki zmianie technologii opon

Opony rolnicze, z pozoru takie same, mogą w rzeczywistości bardzo się między sobą różnić, ponieważ z zasady są projektowane do określonego rodzaju pracy. Każdy typ opon będzie w stanie wykorzystać w pełni swój potencjał w jednej dziedzinie, ale niekoniecznie w innej.

Im wyższy poziom technologiczny opony, tym lepiej sprawdzi się ona w konkretnej pracy, a tym samym znacznie zwiększy możliwości twoich maszyn i narzędzi:

Największe zalety technologii VF

Użytkowanie narzędzi może zostać zoptymalizowane poprzez zwyczajną zmianę technologii opon. Modele opon VF oferują większą nośność dzięki wzmocnionej konstrukcji i bardzo elastycznym ścianom bocznym.

Decydując się na oponę niskociśnieniową VF, taką jak VT-TRACTOR, zyskujesz:

 • Większą nośność: karkas VF opony VT-TRACTOR jest szczególnie wzmocniony. Może przenosić do 40% więcej obciążenia niż standardowe opony ciągnikowe o tym samym rozmiarze.

 • Oszczędność czasu, ponieważ te technologiczne opony automatycznie dostosowują się do wszystkich rodzajów gleby: nie trzeba już samemu zmieniać ciśnienia. W tabelach ciśnienia używa się jednej skali prędkości (50 lub 65 km/h).

 • Ochronę gleby: opona niskociśnieniowa VT-TRACTOR oferuje znacznie większy ślad przy tym samym rozmiarze, dzięki czemu chroni twoją glebę.

 • Opona VF zmniejsza poślizg kół, zapewnia lepszą trakcję i pozwala na oszczędność paliwa.

Technologia najwyższej jakości w oponach wielozadaniowych

Opona VX-TRACTOR doskonale nadaje się do rolnictwa mieszanego dzięki wzmocnionej osnowie. Cechują ją doskonałe proporcje komponentów gumowych i 20% więcej gumy niż w standardowej oponie rolniczej, dzięki czemu jest odporna na zużycie i ma dłuższą żywotność:

 • Więcej gumy: opona VX-TRACTOR firmy Bridgestone ma dłuższe i mocniejsze klocki bieżnika.

 • Niezwykle wytrzymały karkas: konstrukcja opony VX-TRACTOR jest wzmocniona w celu zwiększenia nośności. Wyjątkowy profil stopki S-LINE zabezpiecza połączenie opony z felgą.

 • Ulepszona konstrukcja bieżnika z sześcioma warstwami gumy zapewnia lepszą stabilność w każdych warunkach i oferuje zwiększoną odporność podczas jazdy drogami lub podczas pracy na twardej nawierzchni.

Opony VT-COMBINE firmy Bridgestone pomagają chronić glebę podczas zbiorów

 • Opona VT-COMBINE jest zoptymalizowana pod kątem ochrony gleby i oferuje dużą powierzchnię styku z podłożem, nawet o 22% większą niż zwykła opona.

 • Praca przy niskim ciśnieniu staje się możliwa: podczas zbiorów można zmniejszyć ciśnienie do 1,8 bara w porównaniu do 4 barów w przypadku standardowej opony.

 • Profil stopki S-LINE oferuje lepsze właściwości dynamiczne przy niskim ciśnieniu i pozwala tym samym oponie na pracę w trudniejszych warunkach, zwłaszcza przy dużym obciążeniu i na pochyłościach.

porównanie obciążenia opon standardowych, opon VF i IF
 • Nośność: opona VT-Combine pozwala na udźwig nawet o 86% większego ładunku niż standardowa opona o tym samym ciśnieniu.

 


Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *