Koszt wymiany opon ciągnikowych można znacznie zmniejszyć, nie poprzez zakup tańszych opon rolniczych niższej jakości, ale poprzez lepsze monitorowanie ich stanu oraz przyczyn, które powodują zbyt szybkie zużycie.
Opony mogą wykazywać oznaki zużycia z wielu powodów: nieprawidłowa zbieżność kół, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach, przeciążenie, niewłaściwe użytkowanie pojazdu itd.
Zanim zdecydujesz się na wymianę ogumienia, zapoznaj się z naszą wyczerpującą listą sposobów ograniczania zużycia opon rolniczych, która wymienia przyczyny i skutki zużycia, a także rozwiązania pozwalające uniknąć dodatkowych kosztów związanych z częstą wymianą opon.
Wymiana zużytego kompletu opon ciągnikowych wymaga pewnych nakładów finansowych, ale zanim to zrobisz, zwróć uwagę na główne przyczyny tego zużycia.
Mogą one być związane z niewłaściwą obsługą maszyny lub problemami mechanicznymi...
Oto cztery kluczowe punkty, o których należy pamiętać:
Aby ustalić przyczyny zużycia opon ciągnika, należy przede wszystkim sprawdzić, czy zużycie dotyczy przednich czy tylnych kół maszyny.
Przyczyną zużycia przednich opon może być niewspółosiowość kół, problem z przednim mechanizmem różnicowym lub luzy w łożyskach i przegubach kierowniczych To samo dotyczy sytuacji, gdy zużycie jest zlokalizowane po jednej stronie koła z symetrią prawą lub lewą.
Ten rodzaj zużycia może być również spowodowany użytkowaniem przedniej osi na krętych drogach, a nawet niewspółosiowością (zbieżność lub rozbieżność) lub pochyleniem kół (niewłaściwe ustawienie opon względem pionu).
Czasami nie regulujemy ciśnienia w oponach, jednak to błahe zaniedbanie może prowadzić do nieprawidłowego zużycia klocków bieżnika. W praktyce, gdy koło jest niedopompowane, ma tendencję do obijania się o podłoże.
Nieprzestrzeganie indeksu nośności podanego przez producenta opon może mieć negatywny wpływ na żywotność opon rolniczych.
Podczas przenoszenia dużych obciążeń bieżnik i osnowa opony są poddawane dużym naprężeniom, co prowadzi do trwałych odkształceń i przyspieszonego zużycia klocków.
Czynnikiem, który może powodować zbyt szybkie zużycie opon, jest sposób użytkowania ciągnika.
Na przykład, jeśli często jeździsz po drogach z ciężkimi ładunkami, szybko zwiększysz zużycie, ponieważ powierzchnia drogi jest znacznie bardziej abrazyjna niż gleba na Twoich polach. Rozwiązaniem jest znaczne zmniejszenie prędkości: możesz stracić 5 minut więcej na przejazd, ale za to wydłużysz o 6 miesięcy życie 4 opon.
Gdy zużycie jest bardziej widoczne po jednej stronie opony: po wewnętrznej stronie lewego koła lub po zewnętrznej stronie prawego koła, mówi się o zużyciu spowodowanym jazdą po pochyłościach. Jest to związane z nachyleniem drogi na najczęściej uczęszczanych trasach, gdy stale korygujesz układ kierowniczy, aby ustabilizować maszynę. Rozwiązaniem jest regularna rotacja opon, która równoważy ich zużycie.
Niektóre sytuacje mogą wymagać obowiązkowej wymiany opon rolniczych. Zanim rozbijesz swoją skarbonkę, zapoznaj się z poniższymi kluczowymi informacjami.
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów opon, opony rolnicze mają określony przez producenta próg zużycia, który można osiągnąć lub nawet przekroczyć w zależności od przyjętej strategii użytkowania.
Aby zmierzyć stopień zużycia opon rolniczych, wystarczy sprawdzić wysokość klocków bieżnika w odniesieniu do wysokości wyjściowej. Gdy zużycie klocków osiągnie 50% w przypadku jazdy w terenie i 85% w przypadku jazdy głównie po drogach, to sygnał, że warto rozważyć wymianę ogumienia oraz ewentualną sprzedaż używanych opon na rynku wtórnym.
Przyczyny nierównomiernego zużycia opon mogą być różnego rodzaju.
W praktyce zużycie może być spowodowane problemem mechanicznym, źle ustawionym ciśnieniem, błędem układu kierowniczego itp. W każdym razie opony można zamienić miejscami, gdy przyczyna nierównomiernego zużycia zostanie usunięta.
Opony są tym elementem ciągnika, który ma bezpośredni kontakt z różnymi rodzajami podłoża: kamykami, kamieniami, krzemieniem, potłuczonym szkłem, metalem, gałęziami, resztkami roślinnymi itp.
Po przeanalizowaniu rodzaju przecięcia łatwiej będzie podjąć decyzję, czy należy wymienić oponę, czy nie.
Konsekwencje zużycia opon ciągnikowych są liczne i mogą być nieodwracalne.
Koło w złym stanie technicznym może być niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla innych użytkowników dróg lub osób pracujących z Tobą. Nawet jeśli uda się dokonać naprawy, nie gwarantuje to przywrócenia poziomu bezpieczeństwa.
Jeśli przecięcie jest zbyt głębokie lub powstało na mocno zużytej oponie, istnieje realne ryzyko rozerwania ogumienia, a tym samym unieruchomienia zaczepu, wydłużenia drogi hamowania, przewrócenia się pojazdu zwłaszcza jeśli jedzie z obciążeniem.
Częstą konsekwencją korzystania z nadmiernie zużytej, skruszałej opony jest nagłe zatrzymanie pracy po jej pęknięciu.
Opona może ona ulec deformacji w zależności od stopnia uszkodzenia jej struktury i w rezultacie pęknąć na drodze lub w terenie.
Aby uniknąć wypadku, najlepiej nie zwlekać z wymianą zużytych opon, zwłaszcza w okresach wzmożonej pracy, takich jak żniwa, orka czy siew.
Jedną z głównych trosk każdego rolnika, który chce mieć dobre plony, jest ochrona gleby.
Opony o dużej objętości powietrza muszą zostać zsynchronizowane z oryginalnym wyposażeniem ciągnika, tak aby zgadzał się ich obwód toczenia. Zapobiega to ubijaniu gleby i chroni uprawy.
Należy również odpowiednio wyregulować ciśnienie w oponach rolniczych. Jeśli zużycie opon będzie zbyt duże, gleba będzie ulegać dalszej degradacji.
Wysokiej jakości opony rolnicze są projektowane z myślą o długiej żywotności, ale nie zapobiega to ich naturalnemu zużyciu z upływem czasu. Zużycie jest zjawiskiem nieuniknionym, powodowanym głównie przez tarcie gumy o nawierzchnię drogi, podwórza lub gleby na polach.
Aby wydłużyć okres eksploatacji opon ciągnikowych, można rozważyć kilka rozwiązań.
Zakup nowej opony rolniczej to poważna inwestycja. Dlatego, aby uniknąć przedwczesnego zużycia ogumienia, najlepiej jest podjąć kroki zapobiegawcze, odpowiednio regulując sprzęt rolniczy.
Jeśli przednie koła zużywają się szybciej niż tylne, prawdopodobnie jest to błąd synchronizacji. Aby uzyskać nieco większą trakcję przedniego koła, należy zsynchronizować przednie koło z tylnym. Informacje producenta na temat synchronizacji opon można otrzymać u wyspecjalizowanego sprzedawcy opon.
Jak już wcześniej zauważyliśmy, zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie tylko przyspieszy zużycie opon rolniczych.
Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia opon jest stałe regulowanie ciśnienia.
Oprócz ciśnienia, na trwałość opon wpływa także prędkość jazdy.
Gdy pojazd jest mocno obciążony, zaleca się zmniejszenie prędkości podczas jazdy po drodze. Dzięki temu bieżnik będzie mniej obciążony, co z kolei ograniczy jego uszkodzenia i nagrzewanie się.
Innymi słowy, wystarczy jechać bez przekraczania dopuszczalnej prędkości podanej na ścianie bocznej opony.
Blog.Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresował również następujący artykuł: