Blog, który służy ci pomocą wykorzystuj swoje grunty rolne jak najlepiej

Dlaczego opłaca się wybrać najlepszą gwarancję na opony rolnicze?

Autor: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 15 czerwca 2023

Być może wydaje ci się, że jeśli chodzi o opony rolnicze, to gwarancja nie ma większego znaczenia? Jednak, wyobraź sobie na przykład, że możesz skorzystać ze 100% zwrotu kosztów po 3 latach pracy z oponą z powodu jej wady produkcyjnej.
To zmienia postać rzeczy. Istnieje wiele sytuacji, w których gwarancja może przynieść ci spore oszczędności, zwłaszcza wtedy, kiedy skutecznie ubezpiecza narzędzie produkcyjne.
Jednocześnie możesz być pewien, że producent oferujący rozbudowaną gwarancję nie ma wątpliwości co do jakości opon wychodzących z jego fabryki. Ale czy naprawdę wiesz, jaką gwarancją jest objęte twoje aktualne ogumienie i na jakich warunkach? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, dlaczego przy następnej wymianie opon do ciągnika warto wybrać najlepszą gwarancję.
 

1. Jak sprawdzić, czy moje opony rolnicze są objęte gwarancją?

Jeśli twoje opony zostały wyprodukowane na terenie Wspólnoty Europejskiej, to warto abyś wiedział, że ustawowa gwarancja na ogumienie rolnicze wynosi 5 lat od daty produkcji.

Jeżeli natomiast zdecydowałeś się na pozaeuropejską markę opon lub kupiłeś po obniżonej cenie oponę nieznanego pochodzenia, to nawet, jeśli uszkodzenie sprzętu nastąpi następnego dnia po montażu na kole, możesz spodziewać się, że wyegzekwowanie jakiejkolwiek gwarancji będzie niezwykle trudne.
W podobnych sytuacjach nawet sprzedawca nie będzie wiedział, jak skorzystać z gwarancji i w rezultacie będziesz musiał kupić kolejną oponę.

 

Sprawdź datę produkcji opon rolniczych

Chcąc skorzystać z gwarancji, trzeba najpierw ustalić datę produkcji opon.
Skąd jednak możesz wiedzieć, czy nowa opona, którą właśnie kupiłeś, nie przeleżała przed zakupem w magazynie przez 2 lub 3 lata? Jeśli tak było, to możesz skorzystać jedynie z czasu pozostałego do końca pięcioletniego okresu gwarancji od daty produkcji.

Informacja o dacie produkcji widnieje na oponie, ale niestety nie w formie prostego zapisu, ale pod postacią 4-cyfrowego kodu, który informuje między innymi o tygodniu produkcji ogumienia.

Podajemy kilka przykładów interpretacji tego czterocyfrowego kodu: jeśli widzisz cyfry 4019, 1020, 3021 czy też 1522...

Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień w roku, a kolejne dwie oznaczają sam rok.

  • Zapis 4019 oznacza czterdziesty tydzień roku 2019, czyli październik 2019 r.
  • Zapis 1020 oznacza dziesiąty tydzień roku 2020, czyli marzec 2020 r.
  • Zapis 3021 oznacza trzydziesty tydzień roku 2021, czyli lipiec 2021 r.
Zaleganie nowych opon oczekujących na sprzedaż

Uważaj na nowe opony po niższych cenach

Wyobraź sobie, że znalazłeś okazję zakupu opon znanej marki po bezkonkurencyjnych cenach. Jeśli masz zaufanie do tej marki, to z pewnością skorzystasz z okazji.

Niestety, takie wyprzedaże oferują najczęściej stare zapasy niesprzedanych opon, które nie są już objęte gwarancją. Guma w oponie jest naturalnym surowcem, który z czasem traci swoje właściwości i niszczeje.

Po kilku latach guma nie ma już takiej samej odporności i elastyczności, więc zużycie ogumienia z wyprzedaży będzie dość szybkie i nietypowe. Ostatecznie, wydajność godzinowa takiego sprzętu okaże się niska.

Kilkuletnia guma zaczyna się starzeć

 

2. Co pokrywa gwarancja?

Szczegóły umowy gwarancyjnej zależą rzecz jasna od producenta ogumienia. Jednak ogólnie rzecz biorąc, gwarancje są do siebie podobne, ponieważ obejmują problemy związane z wadami produkcyjnymi lub materiałowymi.

Jakie wady produkcyjne są objęte gwarancją

Opony rolnicze składają się z wielu warstw różnych materiałów, dlatego też stosunkowo łatwo o usterkę montażową. Wady produkcyjne mają tę zaletę, że często są widoczne gołym okiem.

Powstają natomiast w wyniku błędu ludzkiego lub źle wyregulowanych maszyn produkcyjnych. Oto przykłady:

  • Odklejenie się bieżnika
  • Zbyt słabe sklejenie warstw
  • Wady powstałe podczas wulkanizacji
  • I pozostałe...

Tego rodzaju usterki z zasady są objęte gwarancją i zazwyczaj będą bezzwłocznie usunięte przez producenta opon.

Wada fabryczna: źle umieszczony przewód
wychodzi ze ściany bocznej opony

Wady materiałowe ogumienia

Materiały obecne w oponach to mieszanki surowców, tworzących w procesie produkcji dane części opony.

W zależności od producenta i jakości wykorzystywanych przez niego surowców mogą wystąpić problemy z pęcherzykami powietrza lub nieodpowiednią teksturą gumy, z elementami osnowy, wychodzącymi na ścianach bocznych lub z przepukliną pierwszej warstwy stabilizującej karkas, która uwidacznia się na bieżniku...

Wiedz, że anomalie związane z użytymi w produkcji materiałami są zazwyczaj objęte gwarancją.

 

Problemy związane z montażem

Ogólnie rzecz biorąc, gwarancja producenta opon nie obejmuje wad lub uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego montażu.

Jednak specjalna gwarancja sprzedawcy lub dystrybutora, który przeprowadził montaż, zapewni ci darmowy serwis posprzedażowy zawsze wtedy, kiedy napotkasz problem będący skutkiem usterki montażowej.
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie pracy opon natychmiast po montażu, ponieważ pozwala ci uniknąć ewentualnych dyskusji lub sprzeczek.

 

3. Kiedy ogumienie nie jest objęte gwarancją?

Czasami trudno jest nam odróżnić usterki objęte gwarancją od tych, które jej nie podlegają.
Jednakże, jest jedna zasada: wszelkie uszkodzenia wynikające z niewłaściwego użytkowania opony nie podlegają gwarancji. Takie uszkodzenia na pierwszy rzut oka różnią się od wady produkcyjnej czy też materiałowej.

Niewłaściwy sposób użytkowania opon

Każdy rodzaj opon rolniczych jest przeznaczony do danego zastosowania i przez to nie może być uważany za wyrób uniwersalny.

Przykładem niewłaściwego użytkowania jest wykorzystanie opon przeznaczonych do pracy na polach do robót drogowych. Podobnie, jeśli pracujesz ze zbyt ciężkimi ładunkami, z nieprawidłowym ciśnieniem lub jeśli jeździsz po drodze z prędkościami wyższymi niż zalecane, nie będziesz mógł liczyć na gwarancję. Tym bardziej, że twój sprzedawca potrafi doskonale czytać z opon…

Klocki bieżnika zniszczone
przez zbyt intensywne użytkowanie

Kiedy zaniedbasz konserwację opon

Wprawdzie opony rolnicze są z natury solidne i wytrzymałe, jednak chcąc zapewnić im pożądaną długowieczność, należy przestrzegać pewnych zasad. Pamiętaj, że dobra konserwacja to także:

  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza przy danym rodzaju pracy,
  • staranne przechowywanie opon przez okres, gdy nie są używane,
  • unikanie kontaktu z chemikaliami lub węglowodorami,
  • ochrona ogumienia przed gorącem, mrozem lub długotrwałym działaniem promieni słonecznych i inne.

Warto o to dbać, bowiem uszkodzenia gumy spowodowane niewłaściwą konserwacją nie są objęte gwarancją.

 

Normalne zużycie w miarę upływu czasu lub pracy

Opony rolnicze są w dużej mierze wykonane z naturalnej gumy, która zapewnia im elastyczność i umożliwia doskonałe łączenie wszystkich składników ogumienia. Z upływem czasu opony będą zatem podlegać normalnemu zużyciu podczas codziennej pracy oraz jazdy po ściernym asfalcie.

Normalne zużycie opon nie jest objęte gwarancją.

 

4. Dzięki swojej jakości najlepsze opony rolnicze mają dłuższą gwarancję

Musisz zapamiętać, że istnieje dość wyraźny związek między poziomem oferowanej gwarancji a jakością opon.

Ci producenci, którzy pracowali nad jakością, procesami produkcyjnymi, poziomem kwalifikacji pracowników i rygorystyczną kontrolą wyrobów wiedzą, że będą mieli nieliczne zgłoszenia i dlatego mogą sobie pozwolić na zaoferowanie swoim klientom dłuższej gwarancji.

Wysoki poziom jakości
pozwala objąć nasze opony 10-letnią gwarancją

Korzyści z posiadania najwyższej jakości gwarancji

Kiedy producent oferuje długą gwarancję, wynika to z jego przekonania o wysokiej jakości produktu.

Optymalna jakość i długa gwarancja zmniejszają ryzyko wystąpienia wad, pozwalają ci wyeliminować koszty nieoczekiwanych napraw i chronią cię przed nieprzyjemnymi niespodziankami finansowymi.

Natomiast brak objęcia opon gwarancją to ryzyko odkrycia potencjalnych ukrytych wad. Tańsze opony to pozorna oszczędność, ponieważ produkt bez gwarancji będzie miał znacznie krótszy czas eksploatacji.

 

5. W określonych przypadkach 10-letnia gwarancja pokrywa 100% wartości produktu

Gdy sprzedawca montuje nową oponę w twoim ciągniku, nie musisz być świadomy istniejącej wady. Dlatego też firma Bridgestone oferuje ci 100% zwrot kosztów, w zależności od stopnia zużycia, przez okres do 10 lat od momentu zakupu. Oznacza to pewność, że będziesz mógł pracować dłużej, nie obawiając się o przykre niespodzianki finansowe w nieodpowiednim momencie.

Bridgestone udziela ci 10-letniej gwarancji
od daty zakupu opon

 

PODSUMOWANIE

Długa gwarancja na opony rolnicze to nie tylko idealne zabezpieczenie finansowe, ale także cecha świadcząca o bardzo wysokim poziomie jakości produktu.

Jeśli kupujesz nowe opony, zwróć uwagę na warunki gwarancji, mówią one bowiem wiele o samym produkcie.

 

Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły: