opona ciągnikowa VF VT-tractor

Zakup ogumienia: 10 wskazówek, które pomogą Ci dobrze wybrać opony rolnicze

Często skupiamy się głównie na ciągniku i mocy jego silnika, zapominając o tym, że opony także odgrywają ważną rolę w gospodarstwie. Są one głównym łącznikiem między maszyną a podłożem, przez co odpowiadają za bezpieczeństwo, a odpowiednio dobrane mogą zwiększać wydajność i poprawiać warunki pracy.

 

Kupując opony rolnicze należy jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie, aby uniknąć błędów, które mogą nas drogo kosztować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, o których warto pamiętać, rozważając zakup nowego ogumienia.

1. Droższe opony możesz kupić na kredyt, jeśli pożyczka nie jest oprocentowana

Jeśli chcesz kupić opony rolnicze, wybór kredytu na sfinansowanie przyszłego zakupu może przynieść Ci duże korzyści tylko wtedy, gdy otrzymasz darmowy kredyt 0%.
W takim przypadku natychmiastowo zwiększasz swoją rentowność poprzez rozłożenie kosztu zakupu opon na kilka miesięcy. Ponadto kredyt pozwoli Ci na zakup sprzętu wyższej jakości, czyli nowych i bardziej zaawansowanych technologicznie opon, które umożliwią maksymalizację oszczędności paliwa, skrócenie czasu pracy na polu dzięki lepszej trakcji oraz optymalizację plonów dzięki zmniejszeniu ubicia gleby. Dzięki oszczędnościom poczynionym podczas eksploatacji takich opon kredyt będzie się praktycznie spłacał sam. Przed zakupem przemyśl dobrze różne opcje wyboru i przejrzyj pakiety oferowane przez producentów opon rolniczych.

W ten sposób na przykład zakupiony na kredyt komplet 4 opon do traktora może być spłacany przez okres 2 lat. Miesięczna rata będzie niska i nie odczujesz jej, ponieważ zostanie zrekompensowana m.in. niższym zużyciem paliwa.

 

2. Czy trzeba wybierać między oponą nową a używaną?

Ze względów finansowych możesz stanąć przed dylematem: opona nowa albo używana. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skusisz się na opony używane, ponieważ wydaje Ci się, że zaoszczędzisz na nich więcej. Jeśli jednak nie dasz się uwieść niskiej cenie i inteligentnie przemyślisz swoją długoterminową strategię inwestycyjną, to odkryjesz, że rozwiązanie w postaci 24-miesięcznego darmowego kredytu, opisane w poprzednim akapicie, okaże się tańsze i pozwoli Ci kupić nowe opony. Będą one w dodatku bardziej zaawansowane technologicznie niż opony używane, których żywotności nie jesteś pewien.

Takie strategiczne rozwiązanie ma sporo zalet:

  • Możliwość natychmiastowego nabycia sprzętu wyższej klasy bez konieczności wydawania dużej sumy na raz.
  • Natychmiastowa i trwała oszczędność paliwa.
  • Zwiększenie ładowności ciągnika dzięki ulepszonej technologii opon.
  • Lepsze zarządzanie finansami dzięki niskim i stałym miesięcznym ratom.
  • Eliminacja ryzyka związanego z eksploatacją opon używanych (usterka, szybkie zużycie, zbytni poślizg itp.).
  • Ochrona jakości gleby na wysokim poziomie, a co za tym idzie, lepsza produktywność i wydajność w długoterminowej perspektywie.

 

3. Jaką oponę wybrać: VF, IF czy standardową?

Istnieją 3 kategorie opon:

    • Standardowe opony z tradycyjnym karkasem radialnym.

    • Opony IF (ImproveFlexion).

    • Opony o bardzo wysokim ugięciu VF (VeryimproveFlexion).

W salonach sprzedawców ogumienia przeważają opony standardowe. Ich używanie wymaga pewnych środków ostrożności, w tym częstej regulacji ciśnienia powietrza. Tradycyjny karkas będzie wymagał zmiany ciśnienia w oponach przy przejazdach z pola na drogę.

Jeśli chcesz uniknąć tych ograniczeń, przemyśl wybór opon IF lub VF. Łączą one w sobie elastyczność, technologię i wytrzymałość. Opona IF może przenieść dodatkowe 20% obciążenia, a opona VF udźwignie nawet do 40% więcej ładunku.

Opona VF jest przystosowana do jazdy po drogach z niskim ciśnieniem (czyli z optymalnym ciśnieniem roboczym), więc nie trzeba się martwić o jego regulację między polem a drogą.

Ponadto zdecydowanie odradza się łączenie opon o różnych standardach technologicznych na tej samej maszynie. Tego typu montaż powoduje brak równowagi, prowadzi do problemów z trajektorią podczas jazdy i zwiększa ryzyko wypadków.

 

4. Jaką oponę wybrać do pracy w rolnictwie mieszanym?

Rolnictwo mieszane wymaga od Twoich ciągników i maszyn wszechstronności

W gospodarstwie mieszanym oprócz działań w polu jest także sporo intensywnej pracy w obejściu: oprzątanie i karmienie zwierząt, prace porządkowe, konserwacja budynków itp.

W tym kontekście ważna jest odpowiednia opona. Należy wybierać opony wzmocnione, o większej wytrzymałości na nacisk, które mogą przenosić znaczne obciążenia. Radzimy Ci wybrać opony o wzmocnionym karkasie i profilach dostosowanych do wymogów pracy w obejściu, ze specjalną mieszanką gumy na bieżniku.

Żeby uzyskać lepszą trakcję podczas pracy w polu, należy wybrać opony z dłuższymi klockami bieżnika. Zmniejszają one ryzyko poślizgu i zwiększają możliwości trakcyjne zaczepu. Postaw na opony o wzmocnionej osnowie, które będą zdolne do pracy przy niskim ciśnieniu, co zdecydowanie poprawi nośność Twojego sprzętu.

Aby ułatwić sobie wybór, warto zwrócić uwagę na opony nowej generacji, które zostały zaprojektowane z myślą o większej wszechstronności (np. VX-Tractor). Tego rodzaju opony ciągnikowe są doskonale przystosowane do potrzeb rolnictwa mieszanego.

ciągnik dla rolnictwa mieszanego i pracy przy hodowlach

 

5. Jaką oponę wybrać do ciągnika z opryskiwaczem?

Możesz wybrać oponę standardową lub wąską.

Pierwsza opcja będzie lepsza, jeśli chcesz zapewnić sobie komfortową jazdę. Standardowa opona jest szersza i daje zaczepowi lepszy kontakt z podłożem. Skuteczniej absorbuje wstrząsy i drgania powstające podczas jazdy ciągnikiem.

Opryskiwanie upraw ze standardowym ogumieniem jest czasem konieczne w celu ułatwienia przejazdu zaczepu, gdy gleba jest bardzo mokra. Niestety, znacznie zmienia to wydajność pracy, ponieważ część upraw jest przy okazji miażdżona.

Choć standardowe opony zapewniają wprawdzie najwyższy komfort pracy, wąskie opony są bardziej funkcjonalne, gdyż doskonale nadają się do bezszkodowego przejazdu przez pola uprawne, a tym samym polepszają wielkość plonów. Jeśli są one do tego wyposażone w najnowszą technologię umożliwiającą stosowanie niskiego ciśnienia, zapewniają dobrą ochronę wierzchniej warstwy gleby poprzez ograniczenie jej ubicia. Ponadto, wąskie modele w nowej technologii mogą przenosić większe obciążenia niż opony standardowe.

Jeśli chcesz być pewien, że wybrałeś najlepiej, postaw na oponę w technologii VF ze stalowym opasaniem.

wąska opona Performer do opryskiwaczy

 

6. Jaką oponę wybrać na czas żniw?

Podczas dorocznych zbiorów uzyskanie dobrej trakcji przy jednoczesnym uniknięciu zagęszczenia gleby będzie zależało od jakości opon maszyn żniwnych.

Żeby zmaksymalizować trakcję, warto poszukać opon żniwnych z technologią CFO i IF/VF. Opony te zapobiegają ubiciu gleby i ułatwiają sterowanie maszyną rolniczą dzięki niższemu ciśnieniu powietrza. Mniejsze ciśnienie oznacza także szerszy kontakt z podłożem, dzięki czemu opony mniej zapadają się w glebę. W konsekwencji zmniejszają się opory toczenia, a wydajność pracy rośnie.

Wybierając niskociśnieniowe opony do kombajnów VF o mocnym karkasie, można zwiększyć obciążenie nawet o 55%, co jest niemożliwe w przypadku opon standardowych. Taka nośność pozwala na pracę bez przymusowych przestojów związanych z koniecznością podstawienia przyczepy, przy jednoczesnej optymalizacji sterowności maszyny na pochyłościach.

opony VF: optymalizacja sterowania maszyną na pochyłościach

 

7. Jaka opona będzie najlepsza do winnic i sadów?

Uprawa winorośli jest szczególnym rodzajem roli, ponieważ winnica jest bardzo wrażliwym terenem. Długowieczność winorośli wymaga stosowania idealnie dopasowanych opon.

Winorośl może mocno ucierpieć z powodu zagęszczenia gleby, a jej główne choroby rozprzestrzeniają się właśnie przez glebę. Najlepszym sposobem zaradzenia temu problemowi jest zapewnienie zdrowej, napowietrzonej i lekkiej gleby, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i lepszej wymianie gazowej między glebą a korzeniami.

2 types de plantations viticoles : inter rang et large

Istnieją 2 rodzaje plantacji winorośli:

  • 1. Plantacje szerokie (rozstaw rzędów od 1,80 do 2 m) spotykane w Alzacji, Prowansji i Roussillon.
  • 2. Plantacje wąskie (rozstaw rzędów od 1,10 do 1,50 m) spotykane w Szampanii, Burgundii, Anjou i Bordelais.

opona specjalistyczna VX-TRACTOR

W winnicy lub w sadzie można z powodzeniem zastosować opony niskociśnieniowe. Takie ogumienie umożliwia równomierny rozkład obciążenia, co pozwala uniknąć nadmiernego ubijania gleby i zachowuje jej organiczną żywotność.

Warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju opon można uzyskać dokładne ustawienie optymalnego ciśnienia i w ten sposób naprawdę zminimalizować ryzyko uszkodzenia gleby.

Poza tym do ochrony gleby w winnicy lub w sadzie należy stosować dobre praktyki, takie jak: obsiewanie trawą lub spulchnianie gleby w celu napowietrzenia jej struktury...

 

8. Jaką oponę wybrać do pracy w lesie?

Prace leśne wymagają stosowania specjalnych opon o specyficznej charakterystyce technicznej. W tym trudnym środowisku sprzęt jest narażony na bardzo duże obciążenia: wstrząsy, poślizgi, kamienie oraz tępe lub ostre gałęzie, co wymaga zwiększonej wytrzymałości opon i większej siły trakcji, żeby w ogóle umożliwić poruszanie się maszyn.

opona Foresty  do prac leśnych

Aby odpowiednio wykonywać pracę w lesie, należy wybrać specjalne opony przeznaczone do prac leśnych.

Ten model opony redukuje ryzyko rozdarcia dzięki stalowemu opasaniu i dodatkowemu wzmocnieniu gumowemu, które chroni stopki i ściany boczne przed zarysowaniami i uderzeniami. Wysokość i kształt klocków bieżnika w oponach leśnych maksymalizuje siły trakcyjne, jednocześnie ograniczając poślizg, co doskonale sprawdza się w tym środowisku pracy.

opony leśne są bardziej odporne

 

9. Jaką oponę wybrać do przyczepy?

Przed podjęciem decyzji o zmianie opon w przyczepie należy obliczyć zwyczajowe obciążenie robocze oraz założyć maksymalne obciążenie, jakie będą musiały wytrzymać nowe opony.

Oznaczenie  indeksu nośności oponIndeks nośności jest podany na oponach, często jest to informacja napisana małymi literami, której wartość wynosi między 70 a 200. Indeks ten odpowiada obciążeniu, jakie opona może wytrzymać przy określonej prędkości. Oznaczenie prędkości jest często podane małą czcionką jako litera lub litera i liczba, a znajduje się obok indeksu nośności.

Jeśli więc określisz w ten sposób maksymalną ładowność Twojej przyczepy, możesz dokonać krótkiego obliczenia, którego wynik pozwoli Ci dobrać najbardziej odpowiednie opony.

Wzór na obliczenie obciążenia
Wzór na obliczenie obciążenia
  • Masa przedniej i tylnej osi - masa nieobciążonej maszyny rolniczej: wystarczy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta (masa przedniej osi, masa tylnej osi).
  • M1 - Masa balastu przedniego: lub narzędzia przedniego, jeśli jest ono zamontowane.
  • M2 - Masa narzędzia zamontowanego z tyłu: patrz dane producenta.
  • D1: odległość między środkiem osi przedniej a środkiem przedniego obciążnika balastującego (M1).
  • D2: odległość między środkiem narzędzia zamontowanego z tyłu (M2) a środkiem osi tylnej.
  • E: odległość między środkiem osi tylnej a środkiem osi przedniej.

Jeśli chcesz sprawdzić indeksy odpowiadające rzeczywistym ciężarom lub prędkościom, możesz skorzystać z tabel indeksów nośności i indeksów prędkości dostarczonych przez producenta sprzętu.

Po zakupie ogumienia należy pamiętać o wyregulowaniu ciśnienia zgodnie z danymi producenta. Podczas użytkowania należy systematycznie regulować ciśnienie w oponach w zależności od rodzaju pokonywanego podłoża. Niepoprawna ocena nośności i zły rozkład obciążenia to główne przyczyny wytarć ścian bocznych w oponach radialnych i nieregularnego zużycia w oponach diagonalnych.

opony do przyczep: jak dokonać dobrego wyboru

 

10. Co warto przemyśleć przed wyborem opony

W celu dokonania właściwego zakupu opon rolniczych należy wziąć pod uwagę następujące 4 kwestie:

    • Zwróć uwagę na techniczne terminy związane z oponami i dowiedz się, co one oznaczają. Aby Ci pomóc, napisaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, co konkretnie jest napisane na oponach.

    • Następnie określ, jakie dokładnie zadania opony mają spełniać w Twoim gospodarstwie.

    • Przeanalizuj stan posiadanego sprzętu i napotykane problemy: zużycie paliwa, zużycie narzędzi, przerwy w pracy, rodzaje zastosowań, rodzaje gleby, którą uprawiasz itp.

    • Na koniec pamiętaj: wykorzystuj każdą okazję, aby kupić opony taniej, nie tracąc przy tym na jakości: sprawdź promocje na znane marki, atrakcyjne kredyty itp.

 

Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zvyšte ziskovost svých provozních činností

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *