Kiedy poruszamy temat opon ciągnikowych, często mówimy o ochronie gleby, wydajności plonów i stosowaniu opon niskociśnieniowych w celu redukcji ubicia gleby. Tymczasem jest jeszcze jeden aspekt związany z oponami rolniczymi, o którym nie mówi się zbyt często: ochrona zdrowia i bezpieczeństwa rolnika!
To Ty jesteś głównym napędem Twojego gospodarstwa i Twojego biznesu. Bez Ciebie nic nie byłoby możliwe, więc dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo jest z pewnością najlepszym działaniem, jakie możesz podjąć. Gdy spędzasz wiele godzin, siedząc za kierownicą maszyny rolniczej, Twoje ciało jest poddawane ciągłym wibracjom, które mają wpływ na Twoje zdrowie...
Ciągłe narażenie na wibracje jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia
To właśnie codzienna, wielogodzinna ekspozycja na drgania generuje większość problemów ze zdrowiem. W dzisiejszych czasach gospodarstwa rolne mają bardzo dużą powierzchnię, zatem kiedy pracujesz na roli, siedzisz zapewne za kierownicą ciągnika przez wiele godzin, doświadczając 3 razy mocniejszych wibracji niż te, które odczułbyś w takim samym czasie w samochodzie.
Konsekwencje są znacznie poważniejsze: oprócz długotrwałego siedzenia, które osłabia kręgosłup, wibracje często prowadzą do przedwczesnego starzenia się dysków kręgosłupa, co skutkuje ich częstym wypadaniem, rwą kulszową oraz bólami w dolnej części pleców.
Czy można zmniejszyć wpływ drgań maszyn rolniczych na organizm?
Wibracje rozchodzą się przez ciągnik, a następnie przez ciało rolnika. W pierwszej kolejności są one pochłaniane przez oponę, czyli element łączący podłoże z ciągnikiem, następnie przez kabinę i przednią oś, jeśli są zawieszone, a na końcu przez siedzenie. Jakość sprzętu rolniczego jest więc decydująca w ograniczaniu narażenia organizmu na wibracje.
Opona, kabina i siedzenie to trzy główne elementy mogące ograniczać drgania.
Jakość opon ma bezpośredni wpływ na poziom drgań, na jakie narażony jest rolnik, dlatego bardzo ważne jest dopasowanie ciągnika do najczęściej wykonywanych prac, dostosowanie ciśnienia w celu zmniejszenia drgań i w miarę możliwości stosowanie opon niskociśnieniowych, które mają znacznie większą zdolność tłumienia drgań niż opony dyskontowe lub opony niskiej klasy.
Oprócz zwrócenia uwagi na wyposażenie ciągnika możesz również częściej robić przerwy i unikać zbyt długiego siedzenia, a także wzmocnić mięśnie pleców, które chronią Twój kręgosłup. Kilka krótkich serii podciągnięć każdego ranka przed pracą będzie dobrą profilaktyką. Możesz je wykonać na standardowym drążku do podciągania sprzedawanym we wszystkich sklepach sportowych.
Jaki jest wpływ opon na ryzyko przewrócenia się ciągnika?
Opona jest jedynym ogniwem łączącym maszynę z podłożem, a kontakt ten w dużym stopniu zależy od rodzaju gleby, więc reakcje będą zupełnie inne na polu niż na drodze. Ciągnik został zaprojektowany przede wszystkim do przenoszenia siły trakcyjnej na podłoże przy niskich prędkościach, dlatego też będzie mniej przystosowany do prędkości transportowej lub drogowej.
Ryzyko utraty przyczepności na drodze jest zatem znacznie zwiększone i będzie bezpośrednio związane ze stanem opon, ich ciśnieniem, masą ciągnika lub zaczepu oraz ogólnie z zachowaniem opon w danej sytuacji. Zużyte, stare, nieodpowiednie, źle wyregulowane lub złej jakości opony są często przyczyną najpoważniejszych wypadków.
Znaczenie opon ciągnikowych w poprawnym hamowaniu
Czy podczas jazdy z pełnym obciążeniem zawsze masz pewność, że przeniesienie ładunku będzie odpowiednie w stosunku do możliwości układu hamulcowego Twojego ciągnika?
Ogólnie rzecz biorąc, ciągniki z napędem na cztery koła są wyposażone w hamulce tylko na tylnej osi, a specjalne urządzenie automatyczne włącza przednią oś, gdy tylko uruchomimy hamulec. To właśnie opony muszą przenosić obciążenie, a podczas nagłego hamowania masa ciągnika i jego zaczepu naciska na przednie opony, odciążając tym samym tylną oś. Tylko wysokiej jakości opony, które zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać tego typu sytuacje dzięki specjalnie opracowanej mieszance gumy, będą w stanie utrzymać zaczep w ryzach.
Opona rolnicza najnowszej generacji to innowacja sprzyjająca bezpieczeństwu i zdrowiu rolnika
Zawieszenie osi przedniej i kabiny, układ hamulcowy z kontrolą kierunku jazdy, elektroniczne urządzenia do korekty toru jazdy, niskociśnieniowe opony o wysokiej wytrzymałości na ugięcie to wszystko innowacje technologiczne, które pomagają zachować bezpieczeństwo, a tym samym chronią zdrowie rolnika.
Najnowsza generacja opon z technologią VF (Very High Flexion) zapewnia bardzo wysoki stopień elastyczności ścian bocznych, co redukuje wibracje i wstrząsy odczuwane przez kierowcę. Jednocześnie zapewnia ona znaczne zwiększenie powierzchni styku z podłożem bez wpływu na żywotność opony. Poza tym, dzięki tej technologii ciągnik będzie mógł przewozić do 40% więcej ładunku.
Blog.Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
DODAJ
KOMENTARZ
Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *