Opona VT-TRACTOR doskonale zachowuje żyzność gleby

Które z opon rolniczych sprzyjają zachowaniu żyznej gleby?

Urodzajność gleby ma zasadnicze znaczenie dla ilości wydawanych przez nią plonów. Innymi słowy, im bardziej bogaty i swobodny będzie rozwój systemu korzeniowego roślin, tym więcej plonów uzyskasz z danego obszaru uprawy.
Nie bez znaczenia jest też porowatość gleby, czyli małe puste przestrzenie pomiędzy cząstkami gleby, składającymi się z elementów mineralnych i organicznych. Pory gleby umożliwiają cyrkulację wody i powietrza w ziemi, ale także warunkują przedostawanie się nawozów do jej głębokich warstw oraz rozwój korzeni.
Ma to znaczenie w okresach suszy, ponieważ tylko dłuższe korzenie są w stanie dotrzeć do znajdujących się najniżej rezerw wody. Intensywne prace z użyciem ciężkich maszyn rolniczych mogą mieć bardzo negatywny wpływ na przepuszczalność i zasobność ziemi uprawnej. Niemniej odpowiednie opony o umiejętnie ustawionych parametrach pozwolą ci na zachowanie dobrej porowatości gleby niezależnie od ciężaru użytych narzędzi.
 

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób dobra opona może przyczynić się do ochrony gleby i zapewnić tym samym wydajność pracy na stałym poziomie.

1. W celu utrzymania żyzności gleby ogranicz jej ubicie

Na żyzność gleby składa się jej zasobność w składniki odżywcze oraz przestrzenność jej struktury. Warto zauważyć, że oba te elementy pozostają ze sobą w ścisłej zależności. Jeżeli struktura gleby ulegnie degradacji, nie będzie już ona prawidłowo zaopatrywana w wodę i składniki odżywcze. Gleba o odpowiedniej kompozycji składa się z 45% materii mineralnej, 5% materii organicznej, 25% wody i 25% powietrza. Wiemy, że zdrowa gleba to jedyna pewna gwarancja optymalnych plonów w dłuższej perspektywie czasu. W zbitej glebie mamy za to do czynienia z daleko posuniętą gęstością struktury, w wyniku której dochodzi do zaniku naturalnej porowatości. Zmniejsza się wtedy zawartość powietrza i wody, przez co nawozy pozostają na powierzchni, a cała uprawna warstwa ziemi ubożeje.

Nieumiejętne korzystanie z opon ciągnika w zakresie nośności i ciśnienia może powodować nadmierne zagęszczenie gleby. Z czasem prowadzi to do zmniejszenia ilości uzyskiwanych plonów.
Ubicie gleby i wynikające z niego zagęszczenie struktury ziemi to problemy, powodowane przez wiele czynników, a w szczególności: 

Ubicie gleby na skutek zbytniego obciążenia maszyn

Chcąc zaoszczędzić czas na polu, najczęściej decydujemy się na większy załadunek zaczepu. Niestety, nadmierny ciężar wywierany na osie pojazdu może być przyczyną głębokiego zagęszczenia gleby, zwłaszcza jeśli pracuje się przy deszczowej i błotnistej pogodzie. W zależności od rodzaju zastosowanego ogumienia przy nacisku na oś o wartości od 5 do 7 ton zagęszczenie gleby może osiągnąć głębokość nawet dwóch metrów.

Odpowiednie opony są w stanie pracować przy niskim ciśnieniu i tym samym chronią glebę
Odpowiednie opony są w stanie pracować przy niskim ciśnieniu i tym samym chronią glebę

Ubicie gleby na skutek zbyt dużego ciśnienia powietrza

W odróżnieniu od ubicia głębszych warstw ziemi, spowodowanego obciążonymi maszynami, zagęszczenie gleby na skutek nadmiernego napompowania opon dotyka jej górnych warstw, a więc obszaru sięgającego do 20 cm pod powierzchnią. Często zwiększamy ciśnienie w oponach do przewożenia ciężkich ładunków, ale niestety po zmianie narzędzia, ładunku lub podczas przejazdu z drogi na pole mamy tendencję do jazdy z wysokim ciśnieniem bez potrzeby, po prostu zapominając o regulacji. Jest to zdecydowanie zgubne dla gleby.

Ubicie gleby związane z jej wilgotnością

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zwrócić uwagę na wilgotność gleby, ponieważ jest to jeden z czynników, który może sprzyjać zagęszczeniu. Im bardziej mokra będzie gleba, na której zamierzasz pracować, tym większe ryzyko jej zbicia. Z tego powodu najlepiej pracuje się na polach, które zdążyły już wyschnąć, co ogranicza degradację struktury glebowej oraz zmniejsza zużycie opon ciągnikowych.

Stan gleby po przejeździe z nadmiernym obciążeniem w błotnistych warunkach
Stan gleby po przejeździe z nadmiernym obciążeniem w błotnistych warunkach

Umiejętność doboru parametrów pracy da ci pełną kontrolę nad jakością gleby

Jeżeli ubijanie gleby jest odpowiednio kontrolowane, tzn. pracujesz bez nadmiernego obciążenia, z prawidłowym ciśnieniem oraz przy sprzyjającej pogodzie, to żyzność twojej gleby zostanie zachowana. Rośliny będą mogły lepiej się ukorzenić, co pozwoli na harmonijny rozwój mikroorganizmów glebowych.

Ograniczenie ubicia gleby to także:

  • Lepszy drenaż gleby
  • Lepsze napowietrzenie gleby i umożliwienie systemowi korzeniowemu swobodnego oddychania  
  • Zatrzymanie rezerw wody w głębokich warstwach ziemi na czas suszy
  • Dobra cyrkulacja nawozów i substancji organicznych, które łatwo docierają do korzeni roślin.
  • Większa ilość mikroorganizmów sprzyjających urodzajności gleby

 

2. Chcąc ograniczyć ubicie gleby, zadbaj o lepsze przenoszenie mocy silnika na podłoże

Żeby być w stanie uciągnąć narzędzia, maszyna rolnicza powinna skutecznie przenosić swoją moc na podłoże. Z mechanicznego punktu widzenia moc to nic innego jak wydajność silnika. Nie należy jej zatem mylić z momentem obrotowym, który odpowiada sile niezbędnej do poruszania się w trakcie przyspieszania. W momencie zwiększania prędkości siła ta jest wywierana bezpośrednio na ściany boczne opony oraz na klocki bieżnika, ale także na podłoże. Jeśli będziesz skręcać ze zbyt dużym momentem obrotowym (na przykład przy 1850 obrotów na minutę z nieodpowiednio dobranym rozmiarem opon), ugrzęźniesz w ziemi, ponieważ opory toczenia będą zbyt wysokie. Opony mają w takich sytuacjach tendencję do wbijania się w podłoże do momentu, aż nie natrafią na wystarczający opór, który pozwoli im kontynuować ruch do przodu.

Test trakcji z momentem obrotowym na oponach VT-TRACTOR
Test trakcji z momentem obrotowym na oponach VT-TRACTOR

Kontrola momentu obrotowego ma znaczenie w ochronie gleby

Chcąc uniknąć ubijania gleby, warto zainwestować w wysokiej jakości opony. Przenoszą one bowiem moment obrotowy najskuteczniej, przez co zmniejszają się opory toczenia. Technologiczne opony, które mocniej rozpłaszczają się w kontakcie z podłożem, z bardziej miękkimi ścianami bocznymi i dłuższymi klockami bieżnika, będą przenosić więcej siły w poziomie, ponieważ doskonale korzystają z podłoża jako z podpory, nie ingerując w nie na głębokości.

Sporo najnowszych modeli ciągników posiada inteligentną przekładnię, która sama ustala optymalny moment obrotowy. Dzięki stałemu momentowi obrotowemu opony są równomiernie obciążone, a siły wywierane przez ciągnik na podłoże lepiej się rozkładają, co skutkuje zachowaniem najcenniejszych właściwości gleby.

 

3. Kontroluj stopień poślizgu opon

Wbrew powszechnemu przekonaniu, minimalny poślizg kół jest niezbędny do zapewnienia trakcji i ruchu do przodu. Jednakże warto kontrolować stopień poślizgu kół, aby uniknąć utraty mocy. Podczas pracy w polu z ciężkimi narzędziami zwiększanie ciśnienia powietrza jest niewskazane, ponieważ zmniejsza powierzchnię styku opony z podłożem. Mocno napompowana opona będzie miała tendencję do zapadania się, co spowoduje zwiększony poślizg kół, zwłaszcza przy mokrej pogodzie. Konkretnie rzecz biorąc, prawidłowy obrót kół to współczynnik poślizgu o wartości poniżej 15%. Jeśli natomiast współczynnik okaże się zbyt wysoki, tj. powyżej 18%, należy odłożyć prace i poczekać, aż pole wyschnie, żeby uniknąć uszkodzenia warstw uprawnych gleby.

Zbytni poślizg przy błotnistej pogodzie
Zbytni poślizg przy błotnistej pogodzie

Zwiększ rozmiar śladu opony

Jest kilka sposobów na lepszą kontrolę współczynnika poślizgu i poprawę trakcji. Przydadzą się one szczególnie, jeśli pracujesz w klimacie, w którym gleby są stale wilgotne i gliniaste. Jeśli nie da się uniknąć niekorzystnych warunków pogodowych, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zmiana szerokości opon (np. z serii 85 na serię 65). Im szerszy będzie przekrój opony, tym mniejszą siłę wywrze ona na podłoże. Szersza, niskociśnieniowa opona będzie bardziej rozpłaszczać się w kontakcie z ziemią, co spowoduje lepszy rozkład sił nacisku. Dzięki niej uzyskujesz większą powierzchnię styku ogumienia z podłożem, dłuższy i szerszy ślad, co przekłada się na optymalne podparcie opony.

Zmniejszony poślizg to lepsza trakcja

Redukując współczynnik poślizgu opon rolniczych, możesz zoptymalizować trakcję twojej maszyny. Z lepszą trakcją oszczędzasz cenny czas w skali każdego dnia pracy, efektywnie chronisz glebę i przedłużasz żywotność opon ciągnikowych.

 

4. Jakie opony najlepiej chronią glebę?

Wybór opony ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej urodzajności i żyzności gleby. Jeżeli do pracy w polu używasz opon diagonalnych lub tanich opon, z którymi przewozisz duże obciążenia, czekają cię straty w plonach spowodowane ubiciem gleby, sięgające do 20%, a w najgorszym wypadku nawet do 50%.

Zakup opony rolniczej w technologii VF będzie z pewnością najskuteczniejszym rozwiązaniem powalającym na ochronę gleby. 
Niskociśnieniowa opona VT-TRACTOR firmy Bridgestone to doskonały sprzęt dla rolników, borykających się z nadmiernym zagęszczaniem gleby. Ta technologiczna opona została zaprojektowana do ciągłej pracy przy bardzo niskim ciśnieniu (0,8 bara), co w przypadku standardowej opony jest nie do pomyślenia.

Decydując się na opony VT-TRACTOR, zyskasz także na osiągach:

Lepsza nośność

Opona VT-TRACTOR została zaprojektowana w taki sposób, aby zmniejszyć swoje oddziaływanie na podłoże związane z obciążeniem. Jest ona wyposażona we wzmocnione ściany boczne, posiada także solidny karkas i może przenosić do 40% większe obciążenia niż standardowa opona przy tym samym ciśnieniu powietrza.

Ochrona gleby

Wybierając oponę VT-TRACTOR, możesz znacznie ograniczyć ubicie gleby na twoich polach, co z czasem przełoży się na lepsze plony. Jej niezwykle elastyczne ściany boczne pozwolą ci na rozłożenie ładunku na większej, szerszej i dłuższej powierzchni, a tym samym na prawie całkowite wyeliminowanie ryzyka nadmiernego zagęszczenia gleby.

Opona VF VT-TRACTOR firmy Bridgestone sprzyja ochronie gleby
Opona VF VT-TRACTOR firmy Bridgestone sprzyja ochronie gleby

 

PODSUMOWANIE:
Utrzymanie gleby w dobrym stanie jest o wiele ważniejsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Odpowiednio napowietrzona gleba o dobrej strukturze gwarantuje, że twoje uprawy otrzymają potrzebne do rozwoju składniki odżywcze, co z kolei zapewni ci satysfakcjonujące zbiory. Opony, które wybierzesz, będą miały bezpośredni wpływ na stan gleby. Warto zatem dobrze przemyśleć kwestię doboru ogumienia przy wymianie aktualnego kompletu, ponieważ jeśli zechcesz poczynić oszczędności w momencie zakupu opon, może się to zemścić w przyszłości w postaci zubożenia plonów.

 


Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *