Znajomość i umiejętność obliczania wartości obciążenia przenoszonego na opony rolnicze są absolutnie niezbędne do zapewnienia wydajności twojego sprzętu i zachowania dobrej jakości gleby na polach uprawnych. Nieumiejętne zarządzanie obciążeniem i będący jego skutkiem nadmierny nacisk na oś może prowadzić do poważnych problemów: ubicia gleby, poślizgu, przedwczesnego zużycia i szybkiej degradacji ogumienia.
Przeciążenie jednej z osi maszyny nie tylko obniża twoją wydajność operacyjną, ale także prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z większym zapotrzebowaniem na paliwo, szybszym tempem zużycia sprzętu i koniecznością częstszej wymiany opon.
W naszym dzisiejszym artykule wyjaśniamy ci, jak obliczyć obciążenie opon, jakie znaczenie ma przeniesienie obciążenia oraz w jaki sposób możesz dostosować je do posiadanych narzędzi. Przyjrzymy się również kilku praktycznym rozwiązaniom, w tym zastosowaniu opon niskociśnieniowych, z którymi łatwo jest optymalizować ustawienia i zwiększyć dochody z gospodarstwa. Dlatego też przybliżamy ci poniżej zarówno teorię, jak i praktykę, abyś mógł jak najlepiej wykorzystywać twój sprzęt na co dzień.
Konsekwencje przeciążenia struktury opony są wielorakie, a w dłuższej perspektywie czasu mogą okazać się dość kosztowne.
Duże obciążenie zazwyczaj zmusza nas do tego, by ciśnienie w oponie zostało zwiększone i mogło zrekompensować ten dodatkowy ciężar. Jeśli jednak wzrost ciśnienia nie będzie wystarczający do skompensowania ciężaru, doprowadzi to do nadmiernego odkształcenia ścian bocznych i karkasu opony.
Kiedy ogumienie jest obciążane ponad swoje granice, może to prowadzić do trwałego uszkodzenia jego struktury lub nawet do całkowitej awarii.
To jasne, że zbyt duże lub źle rozłożone obciążenie prowadzi do przedwczesnego zużycia opony. W takiej sytuacji klocki bieżnika, które są miażdżone pod wpływem ciężaru, zużywają się szybciej, ściany boczne odkształcają się, a karkas ulega powolnej degradacji.
Nadmierny lub źle rozłożony balast może pogłębić wspomniane wyżej problemy, ponieważ wywołuje zbyt duży nacisk na opony, sprzyjając ich przedwczesnemu zużyciu i zwiększając ryzyko deformacji gumy.
Co więcej, słaba równowaga zaczepu spowodowana źle rozłożonym balastem może prowadzić do zakłócenia parametru, jakim jest przeniesienie obciążenia, co również przyspieszy degradację ogumienia.
Trzeba także dodać, że przeciążenie opon ma bezpośredni wpływ na jakość gleby i wydajność ciągnika na polu.
Zbytnio obciążona opona wywiera nadmierny nacisk na glebę, zagęszczając ją i zmniejszając jej porowatość. Utrudnia to korzeniom roślin przenikanie do głębszych warstw gleby, ograniczając ich rozwój i wpływając na zmniejszenie ilości plonów.
Duże obciążenie oznacza konieczność zwiększenia ciśnienia w oponach, co zmniejsza ich powierzchnię styku z podłożem i zarazem przyczepność, ograniczając tym samym zdolność trakcyjną ciągnika, szczególnie jeśli pracujesz podczas deszczu lub na pochyłym terenie.
Nadmierne obciążenie lub źle dobrane ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia, przyczynia się do powstawania głębokich kolein i sprzyja ślizganiu się kół.
Przyspiesza to zużycie opon i zwiększa twoje koszty operacyjne z powodu częstszej wymiany sprzętu.
Obliczanie obciążenia dla opon maszyn rolniczych polega na określeniu siły pionowej wywieranej na każdą oponę z uwzględnieniem kilku parametrów:
Istnieje kilka specyficznych narzędzi, których możesz użyć do obliczenia obciążenia opon i ustawienia prawidłowego ciśnienia w ogumieniu:
Obliczenie obciążenia jest dziecinnie proste, jest to po prostu zsumowanie masy maszyny, osprzętu, balastu i ładunku roboczego, a następnie rozłożenie całkowitego obciążenia na wszystkie osie pojazdu zgodnie z ich położeniem.
Po zmierzeniu wszystkich odległości, mas i odnalezieniu informacji o wadze osi w danych producenta, możesz wykonać następujące obliczenia na podstawie wzoru:
Podobnie jak w przypadku obliczeń przy użyciu urządzeń ważących, należy sprawdzić, czy waga końcowa jest zgodna z indeksem nośności podanym na każdej oponie.
Na koniec pozostaje ci już tylko dostosować ciśnienie do wagi i planowanej prędkości jazdy.
Ciśnienie w oponach musi być dostosowane do rzeczywistego obciążenia, warunków pracy i prędkości na drodze. Zbyt niskie ciśnienie w oponach w stosunku do obciążenia powoduje nadmierne odkształcenia ogumienia i jego przedwczesne zużycie, podczas gdy zbyt wysokie ciśnienie zwiększa opory toczenia i sprzyja ubijaniu gleby.
Przeniesienie obciążenia to zjawisko fizyczne występujące, gdy maszyna rolnicza jest wyposażona w dodatkowe narzędzia lub obciążniki.
Polega ono na redystrybucji ciężaru tych elementów pomiędzy osiami ciągnika. Innymi słowy, przenoszenie obciążenia opisuje, w jaki sposób masa narzędzia, ładunku lub balastu wpływa na nacisk wywierany na każdą oponę.
Dobre zarządzanie przeniesieniem obciążenia ma zasadnicze znaczenie dla optymalizacji wydajności pracy ciągnika. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru możesz zyskać wiele:
Aby lepiej zilustrować metodę obliczania przeniesienia obciążenia, przedstawiamy ci praktyczny przykład odpowiadający podanemu wzorowi:
Ładunek PRZEDNI = 1200 kg × (1300 + 2900) + 3860 kg = 5598 kg
2900
Ładunek TYLNY = 3500 kg × (2700 + 2900) + 5790 kg = 12548 kg
2900
Przód: 600/70 R 30 = 1,2 bara przy 40 km/h
lub 1,0 bar przy prędkości 10 km/h
Tył: 710/70 R 42 = 1,6 bara przy 40 km/h
lub 1,4 bara przy prędkości 20 km/h
Wybór opon jest kluczowym krokiem w zmniejszaniu wpływu ładunku zaczepu na podłoże. Opony VF (Very High Flexion) stanowią znaczący postęp w tej dziedzinie.
Dzięki wzmocnionej strukturze wewnętrznej opony VF VT-TRACTOR mogą przenosić o 40% większe obciążenia niż standardowe opony, przy jednoczesnym zachowaniu niższego ciśnienia. Oznacza to, że możesz dzięki nim:
Chcąc zmaksymalizować wydajność opon VF, zwłaszcza jeśli poruszasz się sporo po drogach i na długich dystansach, możesz zamontować zdalny system pompowania, który będzie szczególnie przydatny. Pozwoli ci to dostosować ciśnienie w oponach do obciążenia i prędkości osiąganej na drodze.
Oprócz dostosowania ciśnienia do obciążenia, zgodnie z zaleceniami producenta, musisz dostosować się też do swojego środowiska pracy, nieznacznie zwiększając lub zmniejszając ciśnienie, aby ustawienia idealnie odpowiadały twoim potrzebom.
Optymalne zarządzanie przenoszeniem obciążenia na opony rolnicze ma zasadnicze znaczenie dla ochrony opon i gleby.
Korzystanie z odpowiednich opon, takich jak VT-TRACTOR, oznacza, że możesz pracować z większym obciążeniem, jednocześnie zmniejszając ubicie gleby, zwiększając trakcję i obniżając koszty operacyjne.
Prawidłowo dostosowując ciśnienie do obciążenia i stosując świadome praktyki agronomiczne, możesz w pełni wykorzystać możliwości każdego sprzętu.
Umiejętność obliczania przeniesienia obciążenia w praktyce to wiedza, która zwróci ci się z nawiązką.
Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresował również następujący artykuł: