Ciągnik do winnic

Korzyści z ogumienia dobrej jakości w sadzie i winnicy

Zarówno winorośl, jak i drzewa owocowe mają głęboki system korzeniowy, jednak znaczna jego część rozwija się bardzo płytko pod ziemią, aby pobierać wilgoć lub mikroelementy z wierzchniej warstwy gleby.
Oferuje ona bowiem najwięcej wartościowych składników odżywczych. Natomiast, po kilku latach przejazdów maszyn rolniczych między rzędami drzewek nieuchronnie pojawia się zagęszczenie gleby, zahamowanie rozwoju korzeni, zubożenie mikrofauny i zmniejszenie zdolności gleby do wchłaniania wody.
Odpowiednie opony mogą pomóc w zapobieganiu degradacji gleby, które w dłuższej perspektywie ma szkodliwy wpływ na Twoje plony. Wybór właściwej opony rolniczej pozwala kontrolować ciśnienie robocze, a tym samym minimalizować nacisk maszyn na glebę.

Ogumienie jest elementem maszyny rolniczej, od którego w dużej mierze zależy zagęszczenie gleby. W winnicach oraz w sadach, gdzie te same rośliny są uprawiane przez dziesiątki lat, efekt powtarzających się przejazdów międzyrzędowych prowadzi do mocno skoncentrowanego na danym obszarze ubicia gleby.

Aby zlikwidować lub maksymalnie ograniczyć to niepożądane zjawisko, warto wybrać opony o specyficznych cechach do pracy w winnicy lub w sadzie:

1. Wybierz szersze, niskociśnieniowe opony i regularnie sprawdzaj ciśnienie

Ubicie gleby jest jednym z głównych czynników wpływających negatywnie na Twoje plony w dłuższej perspektywie czasu. Niezależnie od rodzaju uprawy: pszenica, kukurydza, drzewa owocowe czy winorośl, proces zagęszczania gleby będzie zawsze przebiegał identycznie.

winnicy

Ubicie ziemi uprawnej blokuje wchłanianie wody oraz zmniejsza porowatość i napowietrzenie gleby. Woda, która nie wsiąka w podłoże, będzie spływać po powierzchni i wymywać glebę, powodując erozję i utratę składników odżywczych dla Twoich upraw.
Co więcej, nadmiar wilgoci na powierzchni może być źródłem chorób roślin, a ubytki wody, która powinna była wniknąć w głąb, spowodują wyczerpanie jej rezerw. W normalnych warunkach są one wychwytywane przez głębokie części systemu korzeniowego. Twoje uprawy będą bezwzględnie potrzebować takich rezerw w czasie suszy.

Co gorsza, w przypadku intensywnych opadów deszczu lub burz może dojść do znacznego osiadania gruntu, co niestety prowadzi do pogorszenia stabilności osadzenia roślin wieloletnich.

Zagęszczenie ogranicza aktywność biologiczną mikroorganizmów i hamuje rozwój korzeni w wierzchniej warstwie gleby, która jest najbogatsza w składniki odżywcze. Zjawisko to stopniowo prowadzi do spadku ilości plonów, który przypisuje się zazwyczaj warunkom pogodowym danej chwili. W rzeczywistości jest to inny, niewidoczny problem, a mianowicie kumulowane przez wiele lat zagęszczenie gleby.

Na szczęście na każdy problem istnieją rozwiązania. Aby chronić swoje sady lub winnice przed nadmiernym zagęszczeniem gleby, zastosuj kilka prostych zasad:

Wybierz ogumienie, które może pracować z niskim ciśnieniem

Ciągniki winnicowe są wprawdzie lżejsze niż maszyny eksploatowane w rolnictwie ornym, jednak fakt, że są one używane w wąskich międzyrzędziach oznacza, że istnieje spore ryzyko zagęszczenia gleby w bezpośredniej bliskości winorośli.

Ciśnienie powietrza wewnątrz opony jest przenoszone na glebę, a im wyższe ciśnienie, tym większe będzie jej zagęszczenie. Liczne przejazdy po tych samych torach z nieodpowiednimi oponami nieuchronnie powodują głęboką degradację gleby. Dlatego zdecydowanie zaleca się stosowanie opon rolniczych, które zostały zaprojektowane do pracy z niskim ciśnieniem roboczym.

Opony te mają szerszy ślad niż standardowe opony rolnicze, co pozwala na rozłożenie obciążenia na większej powierzchni przy niższym ciśnieniu powietrza. Rezultat: zmniejszenie zagęszczenia gleby.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach

Wymiana opon ciągnika na opony niskociśnieniowe nie jest konieczna. Możesz zachować dotychczasowe ogumienie i częściej regulować ustawienia ciśnienia, w zależności od warunków pracy.

Jeżeli zagęszczenie gleby jest powierzchowne, oznacza to, że nie ustawiłeś właściwego ciśnienia w oponach i zwyczajne dostosowanie parametrów powinno poprawić sytuację.

Należy zważyć każdą oś i stale regulować ciśnienie w oponach w zależności od obciążenia, planowanej prędkości pracy oraz stopnia nachylenia terenu, tak aby uwzględnić zjawisko przenoszenia obciążeń. Zwłaszcza, że w niektórych regionach, w których zakładane są winnice, pola mają strome zbocza.

Ważenie przedniej osi ciągnika do winnicWażenie przedniej osi ciągnika do winnic


Z kolei głębsze zagęszczenie gleby wynika głównie ze zbyt dużego obciążenia osi, co oznacza nadmierny nacisk zaczepu na podłoże. W takiej sytuacji najlepiej zmniejszyć obciążenie, a jeśli jest to niemożliwe, zmienić opony na niskociśnieniowe, szersze lub bliźniacze.

Wybór opon do winnicy lub sadu

2. Wybór opon do winnicy lub sadu

Ze względu na odmienną specyfikę pracy, w gospodarstwach ornych nie stosuje się takich samych opon rolniczych, jak w gospodarstwach zajmujących się uprawą drzew czy winorośli.

Gleba w winnicach lub sadach jest często sucha, a nachylenie pól jest większe niż w przypadku innych upraw. Z tego powodu, aby zmniejszyć zagęszczenie gleby, warto zdecydować się na bardziej wytrzymałą oponę, która może pracować przy bardzo niskim ciśnieniu.

Opony VX-TRACTOR do winnic:
zaprojektowane do pracy z niskim ciśnieniem

Stworzone przez Bridgestone opony do winnic VX-TRACTOR przeznaczone są do małych i średnich ciągników.

Dzięki wzmocnionemu karkasowi, który jest bardziej wytrzymały na obciążenia i jednocześnie bardziej odporny na uszkodzenia, idealnie nadają się do pracy na twardej glebie winnic i sadów.

Opony te posiadają wzmocnioną konstrukcję trzywarstwowego karkasu i sześciowarstwowego bieżnika. Pozwala to oponie pracować przy ciśnieniu od 0,6 do 2,4 bara, jednocześnie zachowując dobre tłumienie i elastyczność ściany bocznej.

Dłuższa żywotność ogumienia

Ten typ opon został opracowany tak, aby zapewnić ogumieniu dłuższą żywotność niż w standardowych oponach rolniczych. Opona do winnic ma nawet o 20% większą objętość bieżnika.

Te opony technologiczne mają bardziej odporny na zużycie bieżnik dzięki unikalnej kompozycji zawierającej więcej oleju roślinnego. Sprawia to, że opona VX-TRACTOR jest bardziej odporna na przecięcia.

Klocki bieżnika Involute poprawiające trakcję

Przenoszenie mocy z silnika ciągnika na podłoże odbywa się zasadniczo za pomocą klocków bieżnika. Gdy klocki naciskają na glebę, to przenosząc siłę trakcyjną jednocześnie powodują jej zagęszczenie w pionie.

W przypadku zastosowania konwencjonalnej opony, klocki bieżnika prowokują efekt łopaty, podnosząc na sobie glebę w momencie, kiedy bieżnik kręci się w górę.

W oponach VX-TRACTOR trakcja została zoptymalizowana dzięki klockom bieżnika typu Involute, które znacznie ograniczają efekt naruszania gleby. Specjalny kąt ich profilu zapewnia doskonałe samooczyszczanie się opony.

 

3. Ograniczenie liczby przejazdów po polu i obsianie działek trawą

Mając już odpowiedni model opony ustawionej z właściwym ciśnieniem, można dodatkowo chronić swoje winnice lub sady przed nadmiernym zagęszczeniem gleby, stosując kilka prostych technik.

polu i obsianie działek trawą

Unikanie pracy na mokrym podłożu

Częste używanie maszyn na tym samym obszarze nieuchronnie zwiększy zagęszczenie gleby, zwłaszcza przy dużej wilgotności.

Gdy gleba jest mokra, rozsądniej jest przerwać pracę, aby uniknąć zagęszczenia pod ciężarem maszyn.

Dzieje się tak dlatego, że nośność mokrej gleby jest bardzo niska, co może prowadzić do powstawania kolein, ponieważ gleba zapadnie się tak głęboko, aż opony znajdą opór.

Koleiny będą zaś kanalizować wodę i ograniczać prawidłowe nawodnienie pól. Unikając tworzenia kolein, oszczędzasz czas, jaki potem musisz przeznaczyć na ich niwelowanie.

Eliminacja zbędnych przejazdów

Ponieważ maszyny rolnicze mogą poruszać się tylko w tym samym obszarze między rzędami, uniemożliwia to przejazd w pewnej odległości od upraw. Zagęszczenie gleby wokół roślin wzrasta więc w sposób systematyczny.

Im bardziej ubita gleba, tym trudniej ją nawodnić, a nawadnianie jest drogie i wymaga większej ilości przejazdów. Tworzy się zatem błędne koło…Możliwe jest jednak ograniczenie liczby przejazdów nawadniających lub odchwaszczających, pod warunkiem dobrej organizacji pracy.

Międzyrzędowe uprawy okrywowe zapobiegają szybkiemu nagrzewaniu się gleby, zmniejszając przy tym konieczność nawadniania i poprawiają naturalny drenaż gleby.

Uprawy okrywowe w sadzie i w winnicy

Żeby chronić glebę przed zagęszczeniem i uniknąć przesuszenia w okresach gorących, należy stosować okrywę roślinną. Możesz znacznie poprawić nośność gleby poprzez obsianie działek trawą w celu stworzenia biernej bariery mechanicznej i niszy ekologicznej.

Okrywa międzyrzędowa w sadzieOkrywa międzyrzędowa w sadzie


Okrywa międzyrzędowa sprzyja walce z erozją i ogranicza spływanie wody. W zależności od oczekiwanych celów możesz posiać ją na stałe bądź na jakiś czas, lub po prostu pozwolić trawie urosnąć naturalnie:

  • Czasowe obsianie trawą w uprawie winorośli: jest to wysiew gatunków jednorocznych, które są sadzone na ubitej glebie w celu uzyskania maksymalnej ilości biomasy. Technika ta sprawia, że dzięki dekompresji i lepszemu natlenieniu gleba staje się bardziej aktywna biologicznie i odporna.
  • Trwałe obsianie trawą: jest to okrywa roślinna pozostająca na glebie przez kilka lat, główną zaletą tego rozwiązania jest zwiększenie nośności podłoża. Taka okrywa jest łatwa w utrzymaniu i skuteczna w ograniczaniu chorób roślin.
W każdym bądź razie obsianie działek trawą poprawia strukturę gleby, sprzyja lepszej porowatości i przepuszczalności, a także redukuje jej zagęszczenie w dłuższej perspektywie czasu.

 


Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *