Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że ochrona gleby jest kluczem do zapewnienia trwałości i rentowności gospodarstw rolnych.
Każdy rolnik wie, jak mocno żyzność gleby wpływa na jakość plonów. Zadbana gleba ułatwia rozwój korzeni i umożliwia roślinom lepsze wchłanianie wody, nawozów i niezbędnych składników odżywczych. Niemniej każdy przejazd ciągnikiem po polu powoduje zagęszczenie gleby, czyli zmniejszenie jej naturalnej porowatości i przepuszczalności. Jak zatem zachować zdrową glebę przy intensywnych pracach polowych?
W obliczu tego wyzwania istnieje optymalne rozwiązanie, sprawdzone przez ekspertów i zalecane przez producentów: zastosowanie opon VF VT-TRACTOR w połączeniu z systemem zdalnego pompowania. Ta współpraca obu doskonałych technologii pozwala na precyzyjną i natychmiastową regulację ciśnienia w oponach w zależności od wielkości zadanego obciążenia i rodzaju gleby. Efekty? Znaczne zmniejszenie zagęszczenia gleby, odczuwalne oszczędności paliwa i czasu pracy, a przede wszystkim zachowanie struktury gleby w dobrym stanie przez długi czas.
Poniżej podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać potencjał swoich opon rolniczych w zakresie trwałości materiału oraz wydajności pracy.
Żyzność gleby ma kluczowe znaczenie dla uzyskania dobrych plonów. Wpływa ona bezpośrednio na wielkość zbiorów, a w dłuższej perspektywie także na rentowność gospodarstwa.
Dlatego też naprawdę warto już dziś zadbać o jakość struktury i o odpowiednią porowatość gleby, czyli o zachowanie pustych przestrzeni między jej cząsteczkami. Są to jakby maleńkie płuca ziemi uprawnej, które umożliwiają cyrkulację wody, powietrza i nawozów w jej obrębie, zapewniając tym samym dobre odżywianie korzeni i skuteczne rozprowadzanie składników odżywczych.
To dzięki porowatości gleby korzenie są w stanie czerpać wodę z jej głębszych warstw w okresach suszy, dzięki czemu rośliny uprawne mogą przetrwać nawet bardzo gorące lata.
Kiedy gleba ulega zagęszczeniu, powoduje to jej głębokie zbicie, a tym samym utratę porowatości. Ubita ziemia staje się gęsta, traci wodę i powietrze, przez co nawozy pozostają na powierzchni, nie mogąc dotrzeć do korzeni.
Konsekwencje takiej sytuacji nie dadzą na siebie długo czekać:
W przypadku silnego zagęszczenia konieczne jest przeprowadzenie operacji spulchniania, co wiąże się z kosztami i stratą czasu, które nieuchronnie przełożą się na spadek rentowności gospodarstwa.
Do największych spustoszeń w strukturze gleby dochodzi przy nadmiernym obciążeniu, złym ciśnieniu powietrza lub w przypadku pracy zaraz po deszczu.
Przeciążenie zaczepu powoduje bardzo głębokie zagęszczenie gleby, zwłaszcza podczas pracy w wilgotnych warunkach. Tak samo szkodliwe jest nadmierne ciśnienie powietrza, które często wynika z chęci napompowania ogumienia tak, aby uzyskać wartość odpowiednią zarówno do jazdy po drogach, jak i po polu.
Jeśli do tego wszystkiego dojdzie jeszcze zawilgocenie gruntu, to ziemia stanie się szczególnie podatna na zagęszczenie. Dlatego też zawsze lepiej jest poczekać z pracami rolnymi, aż gleba dobrze wyschnie.
Ograniczając do minimum zagęszczenie gleby, można zachować jej żyzność i czerpać z tego wiele korzyści. Konkretnie rzecz biorąc, zadbana gleba daje ci wiele:
Co więcej, przy odpowiedniej przepuszczalności drenaż i napowietrzanie gleby będą zoptymalizowane, co da dobrą globalną jakość twoim polom uprawnym. Pamiętaj, że zdrowa gleba zapewnia stabilne i trwałe plony, stając się w ten sposób bazą dla przyszłości twojego gospodarstwa.
Technologia VF (Very High Flexion) jest szczególnie polecana dla tych rolników i właścicieli ciągników, którzy chcą zoptymalizować wydajność pracy i jednocześnie chronić jakość gleby.
W przeciwieństwie do standardowego ogumienia, opony wykonane w technologii VF, takie jak VT-Tractor firmy Bridgestone, mają elastyczne boki i wzmocnioną konstrukcję, która pozwala im wytrzymać nawet do 40% dodatkowego obciążenia.
Co więcej, przy tego rodzaju obciążeniu nasze opony są w stanie pracować z bardzo niskim ciśnieniem, wynoszącym nawet do 0,6 bara.
Jedną z głównych zalet opon VF jest ich zdolność do pracy przy niskim ciśnieniu. Dzięki temu ciężar ciągnika i jego narzędzi lepiej rozkłada się na powierzchni styku z podłożem, staje się ona bowiem większa i szersza. Tak zoptymalizowany rozkład ciężaru minimalizuje natomiast efekt ubicia gleby.
Wybierając opony VF, tworzysz środowisko sprzyjające rozwojowi zdrowej, żyznej gleby. Zmniejszenie zagęszczenia pól uprawnych niesie ze sobą wiele korzyści:
Oprócz ochrony gleby, stosowanie opon VF przynosi wymierne oszczędności na wielu innych poziomach.
Redukcja zagęszczenia ziemi na polach uprawnych oznacza mniej głęboszowania, które jest kosztowną i czasochłonną czynnością.
Ponadto większy ślad na podłożu i zoptymalizowana trakcja przekładają się na zmniejszenie poślizgu, co spowalnia zużycie paliwa i wydłuża żywotność ogumienia.
Co więcej, poślizg kół utrzymany w ryzach gwarantuje szybszą i bardziej wydajną pracę.
System zdalnego pompowania może rewolucjonizować twój sposób pracy, umożliwiając regulację ciśnienia w oponach na bieżąco i to bezpośrednio z kabiny.
System ten pozwala zmaksymalizować wydajność sprzętu i trwale chronić zasoby glebowe przed ubiciem. Nie trzeba już tracić czasu na ręczne pompowanie czy też spuszczanie powietrza z ogumienia: wystarczy kilka minut, aby dostosować ciśnienie do każdej sytuacji, zarówno na polu, jak i na drodze.
Technologia ta ma bezpośredni wpływ na kondycję i wydajność twoich pól:
Zainwestowanie w system automatycznego pompowania opon szybko się zwraca, zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw rolnych, wyposażonych w liczne maszyny. Zyskujesz bowiem:
Innymi słowy, system zdalnego pompowania to wyjątkowo korzystne rozwiązanie, które pozwala naprawdę skutecznie chronić glebę. Co więcej, te korzyści są wymierne: przy zastosowaniu tego systemu zaobserwowano bowiem średni wzrost ilości plonów od 5 do 10% w typowym cyklu rocznym, a nawet od 20 do 30% w cyklu bogatym w opady.
Zakup ten, mimo swojej wysokiej ceny, zwraca się w ciągu kilku lat i przekłada się na odczuwalne oszczędności już w pierwszym roku eksploatacji, co pozwala na utrzymanie rentowności gospodarstwa na zadowalającym poziomie.
Połączenie ogumienia VF VT-TRACTOR od Bridgestone z systemem zdalnego pompowania jest idealnym rozwiązaniem dla rolników pragnących osiągnąć doskonałą wydajność pracy i optymalny poziom ochrony gleby.
Zastosowanie obu omawianych technologii pozwala na czerpanie z zalet ogumienia z wyższej półki w połączeniu z wygodą zdalnego pompowania. Przekłada się to na optymalizację osiągów sprzętu w twoim gospodarstwie.
Opona VT-TRACTOR firmy Bridgestone została stworzona po to, aby pomóc ci zwiększać twoje plony. Jej główne zalety to:
Testy przeprowadzone przez Bridgestone potwierdziły, iż opona VT-TRACTOR oferuje do 26 procent większą powierzchnię styku klocków bieżnika z glebą niż opony konkurencji.
Ta cecha pozwala na znaczną oszczędność czasu (możesz opracować nawet do jednego hektara ziemi więcej dziennie), przy czym oszczędność paliwa na 50 hektarach pola może wynosić aż 36 litrów.
To proste. Daje ona konkretne i naprawdę wymierne korzyści:
Zastosowanie w twoim ciągniku opon VF VT-TRACTOR wraz z systemem zdalnego pompowania jest rozwiązaniem, które przyniesie ci optymalizację osiągów posiadanego sprzętu rolniczego.
Twoja gleba będzie wreszcie odpowiednio chroniona przed ubijaniem, ty zaoszczędzisz sporo na paliwie i zyskasz na czasie pracy, a ogumienie popracuje dla ciebie o wiele dłużej.
Brzmi jak bajka? Niekoniecznie, bowiem pracując z naszymi technologiami zyskujesz gwarancję świetnych osiągów i rentowności gospodarstwa przez długie lata.
Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły: