Opona rolnicza VX-TRACTOR w nowym ciągniku New Holland T6

Wybór odpowiedniej opony rolniczej przy zakupie nowego ciągnika

Kupując nowy ciągnik, dokonujesz wyborów, które są odpowiedzią na twoje konkretne potrzeby. Na pewno liczy się moc silnika, ale także kompatybilność maszyny z narzędziami lub pracą, którą będziesz najczęściej wykonywać. Bierzesz pod uwagę także zwrotność, komfort i wszystkie dodatkowe opcje w traktorze, które mogą wpłynąć na poprawę jakości plonów.
Ogumienie natomiast jest tym elementem ciągnika, który należy skorelować z pozostałymi parametrami maszyny, ponieważ inaczej czeka cię na przykład wybór traktora z silnikiem o dużej mocy, ale ze zbyt słabymi oponami, czy też wybór zawieszenia kabiny z oponami, które będą zbyt sztywne, czy może dobry układ hamulcowy z ogumieniem, które nie ma odpowiedniej przyczepności...
We wszystkich tych sytuacjach chęć oszczędności i wybór tańszych w zakupie opon standardowych przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.


Wybór dobrych opon w momencie zakupu ciągnika jest strategicznym posunięciem, ponieważ daje ci szansę na optymalizację osiągów nowej maszyny, a tym samym na wykorzystanie jej pełnych możliwości od początku użytkowania.

1. Dlaczego warto zmienić opony już w momencie zakupu ciągnika?

Wybór opon dostosowanych do twojej konkretnej sytuacji zawsze będzie korzystny, ponieważ twoje gospodarstwo różni się od innych, a wykonywana w nim praca opiera się na specyfice upraw, narzędzi, klimatu i rodzaju gleby. Oznacza to, że opony rolnicze powinny zostać starannie dobrane, aby dokładnie spełniały potrzeby twojego gospodarstwa.

Oryginalne opony są zazwyczaj średniej wielkości i pasują do przeciętnych warunków, nie odzwierciedlają zatem twoich konkretnych potrzeb. Istnieje duża szansa na to, że standardowe opony, zamontowane fabrycznie na zakupionym przez ciebie ciągniku nie będą odpowiednie dla twojego gospodarstwa.

Jeśli nie zwrócisz od początku uwagi na ogumienie, może prowadzić to do niższej wydajności pracy, wyższego zużycia paliwa i niemożności pełnego wykorzystania potencjału nowej maszyny.

Bardziej wytrzymałe opony rolnicze do wymagających zastosowań w robotach drogowych
Bardziej wytrzymałe opony rolnicze
do wymagających zastosowań w robotach drogowych

Zmieniając opony przy zakupie ciągnika możesz sporo oszczędzić

Naprawdę lepiej jest zainwestować w dobre ogumienie kilka tysięcy złotych więcej przy zakupie ciągnika niż wymieniać wszystkie 4 opony po kilku tygodniach. Po takim czasie zdasz sobie bowiem już sprawę, że standardowe opony nie trzymają się drogi, ślizgają się i prowadzą do ogromnego zużycia paliwa.

Inwestując od razu przy zakupie maszyny w wysokiej jakości opony, które będą dostosowane do specyfiki twojej pracy, tak naprawdę oszczędzasz pieniądze, ponieważ unikasz przedwczesnej wymiany ogumienia i spadku produktywności.

Poślizg kół z powodu nadmiernego ciśnienia w nieodpowiednich oponach
Poślizg kół z powodu nadmiernego ciśnienia w nieodpowiednich oponach

Wybierz najwyższej klasy opony montowane fabrycznie

Wiedz, że w zależności od typu wybranej maszyny, podczas składania zamówienia możesz zażyczyć sobie, aby najwyższej klasy opony Bridgestone były w jej oryginalnym wyposażeniu.  Upraszcza to logistykę i sprawia, że od razu masz wysokiej jakości opony w nowym ciągniku.

Taka inwestycja gwarantuje ci najwyższe standardy wydajności, efektywności pracy i trwałości sprzętu od samego początku.

 

2. Upewnij się, że opony pasują do posiadanych przez ciebie narzędzi i do warunków pracy

Chcąc wybrać odpowiednie opony rolnicze, zawsze bierz pod uwagę rodzaj uprawianej gleby

Typ gleby warunkuje żywotność ogumienia.

Gleby muliste, piaszczyste lub gliniaste nie są tak ścierne jak gleby wapienne czy też kamieniste.

Zmieszane z ziemią na polach odłamki skalne mogą powodować zadraśnięcia lub nacięcia na klockach bieżnika, przyspieszając jego zużycie. Dlatego warto wybrać model opony zaprojektowany z myślą o odporności na zużycie, taki jak VX-TRACTOR, który jest szczególnie skuteczny na trudnym podłożu.

Wybór opon rolniczych w zależności od rodzaju gleby
Wybór opon rolniczych w zależności od rodzaju gleby

Ile tak naprawdę ważą narzędzia i przyczepy?

Nadmierne obciążenie standardowych opon może prowadzić do ich trwałego odkształcenia i przedwczesnego zużycia.

Ponadto, przeciążenie zaczepu nierzadko skutkuje zmniejszoną wydajnością pracy i spadkiem trakcji ciągnika. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących maksymalnego obciążenia każdej z osi.

Jeśli zdecydujesz się na duże opony niskociśnieniowe, zaprojektowane po to, aby z łatwością wytrzymać większe ciężary, nie będzie to dla ciebie stanowiło problemu.

Jaki rodzaj pracy wykonujesz najczęściej?

Jeżeli pracujesz głównie w uprawach polowych, opony VT-TRACTOR będą twoim najlepszym sprzymierzeńcem.

Ich szeroki bieżnik zapewnia optymalną trakcję, redukując poślizg kół i spowalniając zużycie ogumienia.

Dzięki swojej doskonałej nośności i konstrukcji VF, umożliwiającej pracę z niskim ciśnieniem, te zaawansowane technologicznie opony potrafią sprostać wymaganiom współczesnego rolnictwa.

Opona rolnicza VF VT-TRACTOR doskonale nadaje się do dużych upraw polowych
Opona rolnicza VF VT-TRACTOR doskonale
nadaje się do dużych upraw polowych

Do zastosowań mieszanych (pola, obejście i transport drogowy) warto wybrać ogumienie typu VX-TRACTOR od Bridgestone.

Te najwyższej klasy opony mają grubszy bieżnik, co zapewnia im dłuższą żywotność. W dłuższej perspektywie czasu przekłada się to na znaczne oszczędności, ponieważ unikasz konieczności przedwczesnej wymiany opon.

 

3. Jakie opony rolnicze wybrać przy zakupie ciągnika?

Wybór odpowiednich opon rolniczych jest ważny dla maksymalizacji wydajności twojego nowego ciągnika. Zamontowanie bardziej zaawansowanych technologicznie opon pomoże ci poczynić znaczne oszczędności od momentu zakupu. Jednocześnie skorzystasz z wielu zalet, jakie oferują one w zakresie ochrony gleby i optymalizacji osiągów.

Dlaczego czasami warto zmienić wymiar lub serię opon?

Każdy z istniejących na rynku modeli opon rolniczych jest przeznaczony do określonego zastosowania. Jeśli pracujesz na oponach, które są zbyt małe, mają zbyt małą objętość powietrza lub są nieodpowiednie, możesz spodziewać się wielu problemów.

Na przykład, jeśli opony w twoim nowym ciągniku będą niewymiarowe w stosunku do posiadanych narzędzi, to ryzyko poślizgu kół znacznie wzrośnie, szczególnie w mokrych warunkach lub na luźnym podłożu.

Ponadto, opony o za małym rozmiarze będą miały niewystarczający kontakt z podłożem. Innymi słowy, nie stworzą powierzchni, zdolnej prawidłowo rozłożyć i utrzymać ciężar twoich narzędzi.

W rezultacie będziesz zmuszony zwiększyć ciśnienie w oponach, aby zrekompensować obciążenie. Opór toczenia wzrośnie, a opona będzie wbijać się głębiej w podłoże, powodując uszkodzenia gleby i zwiększając poślizg kół.

Natomiast nadmierny poślizg spowalnia pracę i zwiększa zużycie paliwa, przez co tracisz czas i pieniądze.

Przejście na większy rozmiar opon umożliwia zwiększenie obciążenia
Przejście na większy rozmiar opon umożliwia zwiększenie obciążenia

Aby w pełni wykorzystać możliwości nowego ciągnika, przejdź bezpośrednio na najszersze opony

Bardzo szerokie opony oferują korzyści w zakresie trakcji i oporów toczenia. Pracując na dużych oponach przy niskim ciśnieniu, będziesz w stanie utrzymać większe obciążenie i zmniejszyć poślizg, co oznacza szybszą pracę i mniejsze zużycie gumy.

Opony o zwiększonej szerokości tworzą większą powierzchnię styku z podłożem, poprawiając tym samym trakcję poziomą i przenoszenie siły trakcyjnej na podłoże.

Wybór dużych opon oznacza, że możesz w pełni wykorzystać moc twojego nowego ciągnika, ciesząc się przy tym większą wydajnością pracy i niższym zużyciem paliwa.

Dzięki zmianie serii opon rolniczych zwiększa się powierzchnia styku z podłożem
Dzięki zmianie serii opon rolniczych
zwiększa się powierzchnia styku z podłożem

Postaw na technologię: przejdź na opony rolnicze VF

W przeciwieństwie do standardowych opon, opony VF wyróżniają się spośród pozostałych modeli dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych, które znacząco zmienią wyniki twojej pracy.

Te najwyższej klasy opony zostały zaprojektowane do pracy przy bardzo niskim ciśnieniu, dzięki czemu minimalizują ubicie gleby i nie zakłócają wzrostu systemów korzeniowych upraw. Co więcej, zapobiegając zagęszczaniu gleby, umożliwiają skuteczniejsze przenikanie wody do jej głębszych warstw, co optymalizuje twoje plony, szczególnie w okresach niskich opadów deszczu.

Co więcej, ich specyficzna konstrukcja pozwala na poruszanie się z większą prędkością na drodze podczas przejazdów z jednego pola na drugie. Nie zapominajmy także, że zmniejszenie poziomu zagęszczenia gleby to uniknięcie kosztów i wysiłku związanych z głęboszowaniem.

Innymi słowy, przechodząc na opony VF, możesz nie tylko poprawić osiągi twojego ciągnika, ale także obniżyć koszty pracy na polu.

 

Dlaczego warto wybrać opony rolnicze VF VT-TRACTOR od Bridgestone?

Opony Bridgestone VF VT-TRACTOR oferują unikalne połączenie wydajności, trwałości i komfortu, przyczyniając się do bardziej produktywnej, opłacalnej i przyjaznej dla środowiska działalności rolniczej:

  • Lepsza trakcja
  • Zmniejszone zagęszczenie gleby
  • Ochrona systemu korzeniowego upraw
  • Ochrona mikroorganizmów glebowych
  • Zmniejszone zużycie paliwa
  • Zmniejszony poślizg kół
  • Dłuższa żywotność
  • Lepszy komfort jazdy
  • Uniknięcie głęboszowania
  • Większy zwrot z inwestycji

Decydując się na opony niskociśnieniowe VT-TRACTOR oszczędzasz czas podczas przejazdów drogami z pola na pole dzięki temu, że nie musisz już regulować ciśnienia przy każdej zmianie terenu.
To ogumienie gwarantuje bardziej efektywne wykorzystanie twojego nowego ciągnika przy jednoczesnej ochronie zdrowia gleby.

Opona Bridgestone VF VT-TRACTOR zamontowana w nowym ciągniku Massey Fergusson
Opona Bridgestone VF VT-TRACTOR zamontowana
w nowym ciągniku Massey Fergusson

4. Jak zmienić oponę przy zakupie nowego ciągnika?

Każdą pożądaną kombinację opon można sprawdzić pod kątem kompatybilności i zamówić online na stronie sprzedawcy. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się już martwić o dopasowanie ogumienia przód/tył, ponieważ zostało to już przeanalizowane i zatwierdzone przez producentów.

Ten system pozwala wybrać kombinację opon najlepiej dostosowaną do twoich konkretnych potrzeb, zapewniając tym samym optymalną wydajność nowej maszyny w terenie.

Dzięki ścisłej współpracy z producentami opon sprzedawcy mogą udzielić ci fachowych porad, które pozwolą ci zmaksymalizować wydajność twojego nowego ciągnika.

 

PODSUMOWANIE

Niedostosowanie opon nowego ciągnika do rodzaju działalności rolniczej może prowadzić do zmniejszenia wydajności pracy, wyższego zużycia paliwa i przedwczesnego wytarcia gumy.

Decydując się na opony z najwyższej półki już przy zakupie ciągnika, dokonujesz mądrego wyboru, który przyniesie ci wiele długoterminowych korzyści: lepsze osiągi nowego ciągnika, ochronę gleby, mniejsze zużycie paliwa, długą żywotność gumy...

Nie wahaj się kontaktować ze sprzedawcą opon za każdym razem, jeśli tylko chcesz uzyskać fachową poradę, a także jeśli chciałbyś sprawić sobie taki komplet ogumienia od Bridgestone, który najlepiej odpowie na konkretne potrzeby twojego gospodarstwa.

 


Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.

Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.

Pobierz przewodnik: Zwiększ rentowność Twojej działalności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Dołożyliśmy wszelkich starań przy jego sporządzaniu, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje błędów, jakie mogą pojawić się w tekście. Po dacie publikacji dokumentu jakiekolwiek zawarte w nim informacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.


DODAJ
KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.
Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *