Dokładne dopasowanie opon i felg ma kluczowe znaczenie dla wydajności pracy rolnika. Zapewne zainwestowałeś już w wysokiej jakości opony technologiczne, aby poprawić trakcję i nośność maszyny, a przy okazji zadbać o stan gleby. Czy jednak zastanowiłeś się przy tej okazji, jaką rolę w optymalizacji parametrów roboczych mogą odegrać felgi? Obręcz klasy premium może mieć bowiem decydujące znaczenie w zakresie maksymalizacji korzyści płynących z posiadania wysokiej jakości opon ciągnikowych.
Zwyczajne, a zatem tańsze obręcze, choć funkcjonalne, są z zasady przeznaczone do standardowego użytku. Może zdarzyć się tak, że brak solidności i precyzji wykonania felgi nie pozwoli ci na wykorzystanie potencjału dobrych opon czy też pełnej mocy twojej maszyny rolniczej.
Obręcz klasy premium to nie tylko szczegół wyposażenia ciągnika, to przede wszystkim kluczowa i strategiczna inwestycja. Tym samym, optymalizując element łączący oponę z kołem, zyskujesz większą niezawodność i polepszasz osiągi twojej maszyny rolniczej. Inwestycja ta przekłada się następnie na oszczędność paliwa i większą wydajność pracy.
Rolnicy, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać każdy element posiadanego sprzętu rolniczego, uważają felgi premium nie tyle za ewentualność, co za konieczność. Wyjaśniamy, dlaczego warto w nie inwestować:
Tanie lub przecenione felgi mogą mieć wady produkcyjne, nawet jeśli są fabrycznie nowe. Nawet jeśli nie wykryjesz tych nieprawidłowości od razu, to intensywne użytkowanie, takie jak praca na nierównym terenie lub przenoszenie ciężkich ładunków, może spowodować pęknięcia i uszkodzenia takich felg z powodu słabości strukturalnych produktu.
Tańsze felgi są zazwyczaj wykonane z użyciem niższej jakości spawów niż felgi premium. Mogą one zatem być lekko porowate, co prowadzi do nieszczelności i wycieków powietrza.
W rezultacie twoja opona będzie stale tracić powietrze i ostatecznie ulegnie uszkodzeniu, ponieważ będzie pracować z niewystarczającym ciśnieniem przez dłuższy czas.
Z kolei długotrwały niedobór ciśnienia powietrza powoduje szybkie i nierównomierne zużycie ogumienia, skracając w ten sposób żywotność opon i zwiększając częstotliwość ich wymiany.
Tanie felgi mogą mieć nieco odbiegające od ustalonych standardów rzeczywiste wymiary.
Może stać się to przyczyną słabego dopasowania opony do obręczy, co z kolei skutkuje poślizgiem stopki, szybkim zużyciem ogumienia i ryzykiem zsunięcia się opony z obręczy, szczególnie w trudnych warunkach jazdy, takich jak pokonywanie zboczy czy też pochyłości na polach.
Wypadnięcie opony z obręczy może powodować znaczne uszkodzenia, zwykle wymagające wymiany opony.
Obręcze z niższej półki często mają słabe wykończenie, takie jak nieobrobione zadziory odlewnicze, szorstkie krawędzie i inne z pozoru niewielkie wady.
Jednakże, na przykład zadziory mogą ocierać się o powierzchnię opony, powodując jej niewłaściwe zużycie.
Przedwczesne zużycie stopki może z kolei osłabić konstrukcję opony, zwiększając tym samym ryzyko przebicia lub rozerwania ogumienia przy wysokim ciśnieniu.
Solidność i trwałość obręczy jest skorelowana z grubością użytego do jej wykonania materiału. Niedrogie felgi cechują się zazwyczaj mniejszą grubością metalu (około 5 mm) w porównaniu do felg spełniających wszystkie normy bezpieczeństwa (6,5 mm). W konsekwencji czyni je to bardziej podatnymi na odkształcenia, pęknięcia i złamania, szczególnie przy dużych obciążeniach lub w trudnych warunkach jazdy.
Tanie felgi mogą z czasem ulec deformacji, nawet jeśli w trakcie ich użytkowania nie przydarzyła ci się żadna znacząca kolizja. Niestety, z odkształconą felgą możesz się spodziewać następujących kłopotów:
Ze względu na swoje niedoskonałości konstrukcyjne, niedrogie felgi po prostu nie nadają się do intensywnego użytkowania, a zwłaszcza do maszyn o dużej mocy przewożących ciężkie ładunki.
Ryzyko pęknięcia felgi wraz ze wszelkimi tego konsekwencjami jest bowiem w takich przypadkach zbyt wygórowane.
Główną i najbardziej oczywistą zaletą dyskontowych felg jest cena zakupu, która jakże często będzie niższa niż cena felg premium. Ta różnica w kosztach może być kusząca, szczególnie dla rolników z ograniczonym budżetem.
Wybór tanich felg nie zawsze okazuje się być najbardziej opłacalną opcją. Wprawdzie wydasz na nie mniej w momencie zakupu, ale jakie rzeczywiste koszty pośrednie związane z tego typu sprzętem poniesiesz w kolejnych miesiącach użytkowania?
Połączenie opony rolniczej klasy premium ze zwykłą obręczą jest trochę jak próba zamontowania potężnego silnika wyścigowego w małym samochodzie osobowym: osiągi jednego z nich będą ograniczone przez osiągi drugiego.
Łącząc opony rolnicze klasy premium z tanimi felgami, ryzykujesz nic innego, jak zniwelowanie zalet opony technologicznej. Co gorsza, ewentualne wycieki powietrza mogą prowadzić do utraty ciśnienia, co będzie miało wpływ na trakcję, poślizg i ostatecznie spowoduje zbyt szybkie zużycie opon.
Opony klasy premium, zaprojektowane z myślą o pracy w trudnych warunkach, mogą wywierać znaczny nacisk na felgi. Zatem jeśli felgi będą gorszej jakości, to bez dwóch zdań istnieje ryzyko, że ulegną uszkodzeniu pod wpływem przeciążeń, szczególnie w przypadku sporych ładunków lub podczas pracy wymagającej dużego momentu obrotowego.
Ogumienie technologiczne, takie jak opony VT-TRACTOR, zostało stworzone z myślą o przesunięciu granic osiągów twojego ciągnika. Aby w pełni wykorzystać te możliwości, zalecamy połączenie naszych produktów z wysokiej jakości felgami, które nie zniwelują najważniejszych cech dobrej opony.
Opony VF VT-TRACTOR zostały stworzone specjalnie do pracy przy niskim ciśnieniu, co pozwala rolnikom ograniczyć ubicie gleby. Felga klasy premium, dzięki precyzyjnemu wykonaniu, zapewnia doskonałe połączenie między stopką opony a gniazdem obręczy oraz doskonałe uszczelnienie ogumienia, gwarantując tym samym ciągnikowi optymalną stabilność i przyczepność, także w trakcie pracy na zboczach i pochyłościach.
Warto pamiętać o tym, że wymiary felg premium są w pełni zgodne ze standardami ETRTO.
Dzięki temu możesz mieć pewność, że obręcz będzie idealnie dopasowana do opony. Zwiększa to trwałość twojego ogumienia, gwarantując jednocześnie optymalne parametry pracy dla wszystkich kół ciągnika.
Zastosowanie opony VF VT-TRACTOR i obręczy premium zapewni każdemu ciągnikowi doskonałe trzymanie się drogi, co jest niezwykle ważne przy dużych prędkościach.
Z kolei precyzja wykonania felgi premium minimalizuje wibracje, zapewniając rolnikowi najwyższy możliwy komfort jazdy.
Wysokiej jakości felga premium pomaga wydłużyć żywotność ogumienia, zapewniając optymalne ułożenie opony na obręczy i chroniąc ją przed uszkodzeniami.
Jeśli masz ciągnik z dobrą felgą, to stopka opony nie będzie ślizgać się w gnieździe, nawet gdy pracujesz w najtrudniejszych możliwych warunkach. Z kolei zniekształcona lub źle wyważona felga może powodować zużycie stopki oraz przedwczesne zużycie bieżnika opony.
Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły: