Znaczenie ogumienia dla jakości pracy na roli jest często pomijane, i to z wielką szkodą dla użytkowników. Niezależnie od tego, czy pracujesz w polu, w obejściu, czy też pokonujesz na co dzień wiele kilometrów drogami, wiedz, że to ogumienie twojego ciągnika odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu płynności pracy. Przecież przebicie gumy w trakcie jazdy lub niespodziewana awaria w polu może w jednym momencie zmienić twój dzień pracy w koszmar: czeka cię unieruchomienie ciągnika, strata czasu i pieniędzy, nie mówiąc już o wypadkach na drodze.
Niemniej dobrze prowadzona, regularna konserwacja ogumienia może nie tylko zapobiec przykrym niespodziankom podczas pracy, ale także wydłużyć żywotność gumy, zmniejszyć zużycie paliwa i poprawić twoje osiągi. Jednym słowem, konserwacja opon może zmienić naprawdę wiele.
Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego konserwacja opon rolniczych może być czymś więcej niż tylko zwykłą, rutynową czynnością: warto spojrzeć na nią jako na strategię optymalizacji osiągów, ochrony gleby i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Jeśli odpowiednio zadbasz o opony ciągnika, staną się one twoim najlepszym sprzymierzeńcem w każdych warunkach.
Awaria ogumienia w samym środku pola może sparaliżować pracę i doprowadzić do znacznych strat czasu i pieniędzy.
Dlatego też zaleca się regularne sprawdzanie opon pod kątem ich słabych punktów, oznak przedwczesnego zużycia, a nawet błahych z pozoru uszkodzeń.
Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wystarczy abyś przeprowadzał regularne kontrole wzrokowe opon, a zwłaszcza ich ścian bocznych i bieżnika.
Sprawdzaj też czystość stopek, gniazda felg, stabilność nakrętek i patrz, czy zużycie gumy jest regularne.
Jeśli podczas kontroli wzrokowej zauważysz usterkę na jednej z opon, musisz szybko zadziałać. W niektórych przypadkach warto zainwestować w naprawę pod warunkiem, że wykona ją specjalista.
Wykwalifikowany technik będzie w stanie z łatwością ocenić zakres uszkodzenia i zająć się naprawą lub, jeśli to konieczne, wymianą danej części, co zapewne zaoszczędzi ci awarii opon w środku pola.
Jeśli niewłaściwie konserwujesz opony, a na co dzień nie przeprowadzasz kontroli wizualnych ani regulacji parametrów, może to prowadzić do groźnych dla ciebie i dla samego sprzętu wypadków przy pracy.
Wypadki drogowe: złe ciśnienie powietrza, nadmierne zużycie gumy lub niewykryte na czas uszkodzenia mogą prowadzić do przebicia, a nawet do wybuchu opony, zwłaszcza przy dużej prędkości jazdy.
Tracisz wtedy zupełnie kontrolę nad ciągnikiem, co skutkuje nieodmiennie wypadkiem drogowym, mniej lub bardziej poważnym w zależności od okoliczności i ciężaru przewożonego ładunku.
Jeśli regularnie konserwujesz opony, możesz w prosty sposób wydłużyć ich żywotność. Warto wiedzieć, że odpowiednio prowadzona konserwacja może podwoić żywotność gumy, spowalniając tempo jej zużycia co najmniej o 25%, a w niektórych przypadkach nawet o 50%.
Dzięki kilkuminutowej kontroli stanu ogumienia każdego ranka możesz znacznie obniżyć swoje roczne koszty operacyjne. Zmniejszy się dzięki temu częstotliwość wymiany opon, co może oznaczać oszczędności w skali 30% rocznie.
Istnieje wiele czynników, które mogą przyspieszyć zużycie opon rolniczych i tym samym skrócić ich żywotność. Najczęstsze niedopatrzenia rolników dotyczą:
Dzięki szybkiej kontroli opon rolniczych przed każdorazowym rozpoczęciem pracy możesz zwiększyć twoją wydajność godzinową i tym samym obniżyć koszty produkcyjne.
Dobra opona z odpowiednio ustawionym ciśnieniem powietrza poprawia trakcję i zapewnia doskonałą przyczepność, umożliwiając twojemu ciągnikowi przenoszenie całej mocy silnika na podłoże przy jednoczesnym ograniczeniu poślizgu kół.
Częsta konserwacja, w tym sprawdzanie poziomu ciśnienia powietrza i stopnia zużycia opon, sprawi, że wszelkie problemy, które mogą pogarszać przyczepność, a tym samym pośrednio wydłużać czas pracy i przyspieszać zużycie ogumienia, zostaną szybko wykryte i skorygowane.
Poprawne ciśnienie w oponach minimalizuje opory toczenia, zwalniając tym samym tempo zużycia paliwa.
Nadmiernie napompowane opony mają tendencję do zapadania się w podłoże, co zwiększa opory toczenia. Rezultatem jest osłabiona przyczepność, większe ryzyko poślizgu kół i niepotrzebne, nawet o 20% wyższe zużycie paliwa.
Dostosowując każdorazowo ciśnienie w oponach do danego obciążenia roboczego i rodzaju gleby, możesz poczynić znaczne oszczędności na paliwie w skali roku.
Regularne kontrole opon pozwolą ci wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie i zapobiec kosztownym awariom.
Kryteria wyboru opon rolniczych to coś więcej niż tylko ich osiągi w terenie. Częstotliwość i zakres wymaganej przez dany model konserwacji są równie ważne przy zakupie ogumienia, szczególnie dla rolników, którzy chcą zoptymalizować swoją produktywność i obniżać koszty operacyjne.
Opona Bridgestone VX-TRACTOR jest doskonałym przykładem produktu o niskich wymaganiach konserwacyjnych. Składa się na to:
Częsta i umiejętna konserwacja opon rolniczych to znacznie więcej niż codzienna rutyna: może stać się ona przynoszącą zyski strategią zarządzania sprzętem.
Sprawa jest prosta: dbając o opony, odnosisz wiele korzyści: polepszasz swoje bezpieczeństwo, kontrolujesz koszty operacyjne, optymalizujesz wydajność...
Inwestując w wysokiej jakości opony, takie jak VX-TRACTOR, i stosując dobre praktyki ich konserwacji, przyczynisz się do długowieczności posiadanego sprzętu rolniczego i zapewnisz sobie stały, satysfakcjonujący dochód z gospodarstwa
Blog Bridgestone-agriculture.pl jest pisany i prowadzony przez ekspertów w dziedzinie opon ciągnikowych, którzy są gotowi udzielić Ci wszelkich porad dotyczących opon rolniczych. Pomagamy Ci zmaksymalizować produktywność dzięki informacjom na przeróżne tematy związane z oponami: dane techniczne opon rolniczych - osiągi opon rolniczych - porady dotyczące ciśnienia w oponach rolniczych - rozwiązania dotyczące redukcji ubicia gleby - ciśnienie w oponach do opryskiwaczy - dlaczego i jak obciążać opony ciągnika - itd.
Aby pójść o krok dalej i pomóc Ci zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa, Eksperci ds. opon ciągnikowych oferują Ci bezpłatną, szczegółową publikację książkową, która wyjaśnia zasadniczą rolę opon rolniczych w polepszaniu wydajności pracy.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły: